Pamięć.pl 12/2013

opublikowano: 2013-12-30 16:23
wolna licencja
poleć artykuł:
„Raz zdobytej władzy nie oddamy nigdy” – mówił w 1945 roku przyszły dyktator Polski „ludowej” Władysław Gomułka. Na szczęście jego deklaracja się nie spełniła i prawie już od ćwierćwiecza komuniści w Polsce nie rządzą. Kilkadziesiąt lat historii zdołali jednak zawłaszczyć.
REKLAMA

W numerze grudniowym „Pamięci.pl” Robert Spałek dokonuje analizy struktury, charakteru i sposobu działania komunistów w jej początkowym okresie – w Polsce stalinowskiej.

Władze komunistyczne pokazywały, do czego są zdolne, aby utrzymać kontrolę nad społeczeństwem – często metafora Józefa Cyrankiewicza o odrąbanej ręce podniesionej na władzę ludową okazywała się zaledwie eufemizmem. W rozmowie dotyczącej tragedii Grudnia 1970 roku Jerzy Eisler porównuje brutalne działania milicji i ZOMO na Wybrzeżu do katowni gestapo, NKWD i UB.

Z kolei Natalia Jarska pisze w swoim artykule o tym, że niezależne związki miały twarze nie tylko liderów, lecz także liderek – Anny Walentynowicz, Aliny Pienkowskiej, Henryki Krzywonos, i dziesiątek innych, które uczestniczyły w walce z tzw. demokracją socjalistyczną.

Jednym z narzędzi tej walki było ośmieszenie systemu. Znakomicie udało się to m.in. reżyserowi Stanisławowi Barei, który w swoich komediach tworzył satyrę na PRL. Należy do nich serial Alternatywy 4. Mimo licznych zabiegów cenzury twórcom udało się przemycić, a także wprost pokazać, absurdalną rzeczywistość Polski lat osiemdziesiątych. Opowiada o tym w wywiadzie współscenarzysta serialu Janusz Płoński.

Ponadto w numerze między innymi:

  • Na politycznym aucie – trudna działalność Stanisława Mikołajczyka na emigracji
  • Dynamit podłożony pod stalinizm – o ucieczce ppłk. Józefa Światło na Zachód w 1953 roku
  • Kartki świąteczne 1980 – kulisy aprowizacji w artykuły spożywcze w karnawale „Solidarności”
  • W kazamatach Stasi – miejsce pamięci o zbrodniach bezpieki w NRD
  • Wrona skona w gazecie, czyli cios w gotowość obronną – o skutkach niewinnego żartu na łamach „Dziennika Bałtyckiego” w czasie staniu wojennego

Stałe działy:

  • Stopklatka: Katyń w niemieckiej propagandzie
  • Z Archiwum IPN: Decyzja o internowaniu
  • Z bronią w ręku: Konspiracyjne granaty
  • Orzeł Biały: Orzeł krakowskich oddziałów automobilowych
  • Prawda czasów, prawda ekranu: Skarb

…i wiele więcej

Do numeru dołączyliśmy plakat akcji „Zapal Światło Wolności”, a także broszurę projektu „Patroni naszych ulic” i kalendarz na rok 2014.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone