Państwo żyjące z turystyki... zamyka muzea

opublikowano: 2010-01-18 22:18
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
2600 pełnoetatowych i 4000 tymczasowych pracowników ministerstw turystyki i kultury wyrzuconych na bruk. 22 stanowiska archeologiczne i 23 muzea zamknięte dla zwiedzających. Ograniczenia w funkcjonowaniu nawet kluczowych, stołecznych placówek muzealnych. Takie środki walki z kryzysem byłyby zrozumiałe gdyby chodziło o wiele różnych krajów... ale Grecja?!
REKLAMA

Lewicowy rząd, walczący z recesją i widmem bankructwa państwa, postanowił rozszerzyć program cięć budżetowych także na sferę kultury. Musiała to być trudna decyzja, licząc że kraj odwiedza co roku 16 milionów gości, a turystyka stanowi ważne źródło dochodu mieszkańców Grecji i generuje ok. 15% PKB.

Zwolnienie łącznie 6584 pracowników wymusiło zamknięcie szeregu placówek muzealnych, w tym na wielu wybieranych przez turystów wyspach. W ograniczonych wymiarze godzin czynne są nawet muzea w Atenach, Delfach czy Sparcie. Tylko główna atrakcja turystyczna państwa, Akropol w Atenach, zdaje się nie odczuwać cięć budżetowych.

Przedstawiciel Ministerstwa Kultury Lina Mendoni wyraziła nadzieję, że problem braku środków uda się rozwiązać przed rozpoczęciem sezonu turystycznego w kwietniu.

Źródło: Telegraph

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone