Pasja do historii i dobrze płatna praca — jakie zawody sprawiają, że można to połączyć?

opublikowano: 2023-07-31 10:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Idealna praca to taka, która nie tylko zapewnia atrakcyjne wynagrodzenie, ale i pozwala się spełniać. Jak połączyć pasję do historii i opłacalną ścieżkę zawodową? Czy są zawody, które to umożliwiają?
REKLAMA

4 zawody idealne dla pasjonatów historii

Panuje opinia, że studia humanistyczne to na ogół gorszy wybór niż ukierunkowanie swojej kariery w stronę różnych branż technicznych. Niemniej dziedziny takie jak np. historia potrafią być prawdziwą pasją wielu pracowników (i to nie tylko humanistów!), a pasję tę przekładają oni na całkiem intratną drogę zawodową.

To, że wykształcenie związane z historią to dla niektórych stanowisk bardzo ceniona pozycja w CV pokazują m.in. oferty pracy w Poznaniu na GoWork. W ogłoszeniach pracodawcy wprost zaznaczają, że preferują kandydatów z właśnie takim doświadczeniem, choć praca dla pasjonaty historii czeka nie tylko na osoby po ukończonych studiach historycznych.

Często wystarczy wiedza zdobywana czysto hobbystycznie i sama chęć jej poszerzenia. Do pracy w różnych zawodach trzeba oczywiście posiadać także inne kompetencje niż zamiłowanie do historii. Niemniej oto kilka zawodów, w których wiedzę o dawnych dziejach wykorzystuje się w praktyce i których zdecydowanie nie można nazwać nudnymi.

Praca przy wykopaliskach, czyli dotykanie historii własnymi rękoma

Bez wątpienia jednym z idealnych zawodów dla wszystkich pasjonatów historii jest archeolog. To osoba zajmująca się badaniem minionych kultur i całych cywilizacji oraz analizująca ich związki ze światem. Dzięki archeologom dowiadujemy się m.in. tego, gdzie dawniej tętniło życie i jak ono wyglądało. To specjaliści, których praca pomaga nam uświadamiać sobie, co naprawdę działo się w przeszłości.

Nie ma lepszego miejsca dla pasjonaty historii niż wykopaliska archeologiczne. To właśnie tam osoba ciekawa dawnych dziejów może obcować z reliktami minionych epok, takimi jak np. szczątki przedmiotów codziennego użytku, pozostałości dawnych budowli czy nawet ludzkich kości. Archeolodzy mają możliwość odbywania podróży do egzotycznych miejsc, w których prowadzi się m.in. duże i bardzo znaczące, z punktu widzenia poszerzania naszej wiedzy historycznej, wykopaliska.

To osoby, którym nie raz towarzyszy poczucie zmieniania świata. Z drugiej strony praca archeologa może być także bardziej “przyziemna” i obejmować np. nadzór archeologiczny nad budowami prowadzonymi w miastach. Archeolodzy pilnują, czy w miejscach planowanych inwestycji nie napotyka się na cenne znaleziska. To specjaliści przyczyniający się także m.in. do ochrony cennych zabytków.

Pasja widoczna w mediach

Jedną z dróg pozwalających połączyć zamiłowanie do historii i ciekawą drogę zawodową jest także dziennikarstwo. Pasjonaci minionych wieków mogą pracować m.in. dla branżowych portali czy czasopism. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby opowiadali o nowinkach i ciekawostkach historycznych także w telewizji czy radiu.

Jeśli dana osoba ma doskonały warsztat pisarski i kompetencje do pracy przed kamerą czy mikrofonem, a do tego wie, jak zaciekawić odbiorców i stworzyć np. fascynujący program publicystyczny, może przebić się na rynku i znaleźć pracę jako dziennikarz o ukochanej specjalizacji w mediach tradycyjnych.

Gospodarz historii w najciekawszych miejscach

Niejeden pasjonat historii zapewne odnajdzie się także jako przewodnik turystyczny, muzealny (lub innej instytucji kulturalno-rekreacyjnej) lub rezydent zagraniczny. Zamiłowanie do dawnych dziejów oraz odpowiednie kompetencje miękkie to przepis na bardzo dobrego przewodnika turystycznego.

Inspirujące i arcyciekawe opowiadania o konkretnych historiach czy miejscach oraz chęć podzielenia się swoją pasją z innymi sprawiają, że turyści wprost uwielbiają niektórych przewodników. Pasjonat historii nie musi oprowadzać zwiedzających jedynie po tradycyjnych muzeach, choć i to jest ciekawe. Może jednak również pokazywać takie obiekty, jak np. kopalnie i inne podziemia, zamki i wieże czy też zagraniczne tereny silnie związane z historią.

Naukowiec, nauczyciel czy polityk?

Jak wiadomo, historia kołem się toczy, a Ci, którzy jej nie znają, są skazani na powtarzanie tych samych błędów. To prawidła, które w swojej pracy starają się wykorzystać niektórzy… politycy. Tak, uważamy, że zawody dobre dla pasjonatów historii to również wszelkie stanowiska związane z działaniami społecznymi, podejmowanymi zarówno na szczeblu samorządowym, jak i ogólnokrajowym.

Pasjonat historii może być ponadto archiwistą i naukowcem, który analizuje ogrom danych i wyciąga z nich trafne wnioski. Niejeden miłośnik dawnych dziejów doskonale odnajdzie się także jako nauczyciel na różnych szczeblach nauczania lub propagator wiedzy historycznej.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone