Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, Archeologia, Prehistoria, Wyspy Brytyjskie
Opublikowany: 2018-02-09 15:54
Licencja: wolna licencja

Pierwsi Brytyjczycy byli ciemnoskórzy. Naukowcy zrekonstruowali wygląd jednego z nich

Brązowa skóra, niebieskie oczy i czarne, kręcone włosy – to miały być cechy charakterystyczne ludzi zamieszkujących niemal 10 tys. lat temu tereny obecnej Wielkiej Brytanii.

Naukowcy do takich wniosków doszli po badaniach DNA

Czaszka „Cheddar Mana” – to dzięki wykonanym na niej badaniom udało się zrekonstruować wygląd prehistorycznego człowieka (domena publiczna).
„Cheddar Mana” – prehistorycznych ludzkich szczątków odnalezionych ponad wiek temu. Wyniki okazały się zaskakujące, gdyż pierwotnie sądzono, że mężczyzna miał jasną skórę i blade włosy. Wygląd człowieka z Cheddar udało się zrekonstruować na podstawie badań czaszki (a dokładniej proszku kostnego).

Odkrycie to oznacza, że gen jasnej skóry rozpowszechnił się w populacji europejskiej znacznie później, niż dotychczas uważano. Badania podważają też pogląd, że kolor skóry zawsze był powiązany z przynależnością geograficzną.

Rekonstrukcji wyglądu prehistorycznego człowieka dokonali badacze z University College London. Co ciekawe, podobnego zadania podjęto się wcześniej na uniwersytecie w Manchesterze, rekonstrukcja wykazała wtedy jednak jasny odcień skóry. Obecnie 10% Brytyjczyków może być bezpośrednio spokrewnionych z „Cheddar Manem”.

Człowiek z Cheddar został odkryty w 1903 roku w jaskini Gough's Cave w wąwozie Cheddar Gorge w Anglii. Szkielet datowany jest na okres mezolitu. To najstarsze kompletne szczątki ludzkie odnalezione dotychczas na obszarze Wysp Brytyjskich.

Źródła: wprost.pl, rp.pl, kanał BBC News na YouTube

Kup długopisy Histmaga i wesprzyj nasz portal!

Cena zestawu trzech długopisów wynosi 14,90 zł.

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy