Pierwsi Brytyjczycy byli ciemnoskórzy. Naukowcy zrekonstruowali wygląd jednego z nich

opublikowano: 2018-02-09 15:54
wolna licencja
poleć artykuł:
Brązowa skóra, niebieskie oczy i czarne, kręcone włosy – to miały być cechy charakterystyczne ludzi zamieszkujących niemal 10 tys. lat temu tereny obecnej Wielkiej Brytanii.
REKLAMA

Naukowcy do takich wniosków doszli po badaniach DNA

Czaszka „Cheddar Mana” – to dzięki wykonanym na niej badaniom udało się zrekonstruować wygląd prehistorycznego człowieka (domena publiczna).

„Cheddar Mana” – prehistorycznych ludzkich szczątków odnalezionych ponad wiek temu. Wyniki okazały się zaskakujące, gdyż pierwotnie sądzono, że mężczyzna miał jasną skórę i blade włosy. Wygląd człowieka z Cheddar udało się zrekonstruować na podstawie badań czaszki (a dokładniej proszku kostnego).

Odkrycie to oznacza, że gen jasnej skóry rozpowszechnił się w populacji europejskiej znacznie później, niż dotychczas uważano. Badania podważają też pogląd, że kolor skóry zawsze był powiązany z przynależnością geograficzną.

Rekonstrukcji wyglądu prehistorycznego człowieka dokonali badacze z University College London. Co ciekawe, podobnego zadania podjęto się wcześniej na uniwersytecie w Manchesterze, rekonstrukcja wykazała wtedy jednak jasny odcień skóry. Obecnie 10% Brytyjczyków może być bezpośrednio spokrewnionych z „Cheddar Manem”.

Człowiek z Cheddar został odkryty w 1903 roku w jaskini Gough's Cave w wąwozie Cheddar Gorge w Anglii. Szkielet datowany jest na okres mezolitu. To najstarsze kompletne szczątki ludzkie odnalezione dotychczas na obszarze Wysp Brytyjskich.

Źródła: wprost.pl, rp.pl, kanał BBC News na YouTube

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone