Autor: Kamil Janicki
Tagi: Newsy, Historia życia codziennego i obyczajowości, Prehistoria, Bliski Wschód i Afryka Północna
Opublikowany: 2008-08-10 13:51
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Pij mleko, będziesz wielki!

Naukowcy z University of Bristol udowodnili, że ludzie zaczęli pić mleko nawet dwa tysiące lat wcześniej, niż dotąd uważano. Wykorzystali w tym celu, zamiast tradycyjnych metod archeologii, osiągnięcia nowoczesnej chemii.
REKLAMA

Człowiek udomowił bydło, owce i kozy około 10 tysięcy lat temu na Bliskim Wschodzie. Początkowo były one jednak wykorzystywane jako źródło mięsa, wełny i siła pociągowa. Do tej pory archeolodzy nie byli w stanie stwierdzić, od kiedy ludzie zaczęli doić krowy i kozy i pić mleko. Przedstawienia graficzne na zachowanej ceramice pozwalały określić, że stało się to co najmniej 7 tysięcy lat temu. Czy jednak wcześniej człowiek nie pił mleka?

Zespół profesora Richarda Eversheda z University of Bristol postanowił podejść do problemu w inny sposób niż jego poprzednicy. Znając specyfikę tłuszczów zwierzęcych obecnych w mleku naukowcy podjęli badania coraz starszych fragmentów ceramiki. Okazało się, że mleko lub produkty mleczne przechowywano nawet w najstarszych wziętych pod uwagę naczyniach, pochodzących sprzed 9 tysięcy lat.

Jest to o tyle ciekawe, że w tamtych czasach większość dorosłych ludzi na Bliskim Wschodzie nie posiadała wariantu genu pozwalającego trawić cukier mleczny - laktozę. Picie mleka wywoływało u nich, podobnie jak dzisiaj u większości mieszkańców Afryki i południowej Azji, wzdęcia i biegunkę. W związku z tym można przypuszczać, że początkowo spożywano przede wszystkim produkty mleczne a nie samo mleko.

Zobacz też:

Źródło: Gazeta Wyborcza

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Legionów Polskich 41/101
96-300 Żyrardów
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy