Piotrkowska rozprawa sądowa nad Krzysztofem Arciszewskim

opublikowano: 2010-09-22 07:22
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Trwają ostatnie przygotowania do przedstawienia pt. _Sąd w Piotrkowie nad Krzysztofem Arciszewskim_, które odbędzie się 25 września na Rynku Trybunalskim.
REKLAMA

Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak zaprasza na sztukę teatralną pt. Sąd w Piotrkowie nad Krzysztofem Arciszewskim, będącą częścią obchodów przygotowujących mieszkańców miasta do wielkiej rocznicy 800-lecia powstania Piotrkowa. Jak zapewnia reżyser przedstawienia Krzysztof Kamieński, 25 września starówka zostanie przeniesiona w czasie do XVII wieku. Spektakl rozpocznie się w kościele farnym p.w. Św. Jakuba. W tytułową rolę oskarżonego Krzysztofa Arciszewskiego wcieli się znany aktor Olaf Lubaszenko. Po przedstawieniu organizatorzy zapraszają na koncert muzyki dawnej i turniej walk rycerskich.

Krzysztof Arciszewski (1592-1656) - inżynier wojskowy, admirał holenderski, dowódca artylerii koronnej.

Krzysztof Arciszewski (ur. 1592 r. w Rogalinie), arianin, klient hetmana Krzysztofa Radziwiłła po powrocie z wojny w Inflantach w 1622 r. wraz z braćmi dokonał morderstwa na Kasprze Jaruzelu Brzeźnickim, odpowiedzialnym za ruinę finansową jego rodziny. Za czyn ten szlachcic w 1623 r. skazany został na infamię i wygnany z Polski. Wyjechał do Holandii, gdzie przeszedł na kalwinizm i kształcił się na inżyniera wojskowego. Brał udział w obronie Bredy i oblężeniu La Rochelle, a w latach 30-stych walczył jako oficer holenderski w Brazylii. Dosłużył się stopnia generalskiego oraz tytułu vicegubernatora. W 1646 r. powrócił do Polski i został dowódcą artylerii koronnej. Brał udział w walkach z Kozakami Chmielnickiego. Zmarł w 1656 r.

Można więc postawić pytanie - czy wyrok, jaki zapadł na Arciszewskim, nie otworzył mu drzwi do wspaniałej, międzynarodowej kariery?

Źródła: A.Wiśniewska, Czas prób, „Przegląd lokalny. Famka Piotrkowska”, nr 35, s.6.

Relacja z inscenizacji

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Daria Domarańczyk
Studentka historii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Łódzkiego, członek SKNH na UŁ. Interesuje się szeroko rozumianą historią XIX wieku, historią kobiet i gender studies.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone