Płonie słynna katedra Notre-Dame w Paryżu [AKTUALIZACJA]

opublikowano: 2019-04-15 18:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Smutne i niepokojące wieści z Paryża – płonie katedra Notre-Dame, jedna z najbardziej znanych świątyń Europy i świata. Zniszczenia są ogromne. Żywioł trawi cenne wnętrza średniowiecznej budowli. Prawdopodobnie nie uda się jej uratować.
REKLAMA

Jak podają francuskie media, pożar w katedrze wybuchł przed godz. 19:00 – ogień i roznoszący się dym są widoczne nawet z daleka. Okolica została ewakuowana, na miejscu pracują już strażacy.

#NotreDame

pic.twitter.com/BndHQRO1b5 — Solveig Godeluck (@Solwii)

15 kwietnia 2019

W akcji gaśniczej uczestniczą najlepsze oddziały paryskiej straży pożarnej. A warto dodać, że straż ta podlega bezpośrednio ministrowi spraw wewnętrznych i w powszechnej opinii uchodzi za najlepszą w kraju. Niestety, nawet ona nie posiada odpowiednio wysokich drabin i wysięgników, aby można było bez problemów gasić szalejący pożar.

Przyczyna pożaru oczywiście nie została jeszcze w stu procentach ustalona, podaje się jednak, że może mieć on związek z prowadzonymi w kościele pracami remontowymi. W katedrze renowacji poddawano iglicę nad nawą główną. I to ona zapaliła się, a następnie zawaliła się jako pierwsza.

Ogień miał pojawić się początkowo na strychu budowli. Renowacja obejmowała iglicę znajdującą się nad nawą główną. Planowano ją uszczelnić, a że wysokość konstrukcji wynosi 100 metrów, niezbędne było wzniesienie olbrzymiego rusztowania. Nieoficjalnie mówi się, że to właśnie tam rozniecony został pożar, który później ogarnął zabytkową katedrę.

(fot. Pufacz, domena publiczna).

Katedra Notre-Dame w Paryżu to perła gotyckiej architektury. Budowla powstawała przez ponad 180 lat (od 1163 do 1345 roku). Świątynia działa pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków stolicy Francji.

AKTUALIZACJA: Zawaliła się iglica katedry!

Wedle doniesień zapadł się także dach. Nie ma na razie mowy o żadnych ofiarach.

Anna Hidalgo, mer Paryża, poprosiła o stosowanie się do nakazów dotyczących bezpieczeństwa.

Zgodnie z informacjami, jakich udziela zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire, pożar poczynił olbrzymie spustoszenie wewnątrz katedry. Podjęto oczywiście kroki zmierzające do ratowania znajdujących się tam dzieł sztuki, jednakże prawdopodobnie nie uda się uratować drewnianego wnętrza budowli.

REKLAMA

Na wyspie Ile de la Cite, gdzie mieści się osławiona katedra, zdarzenia błyskawicznie pojawił się prezydent Francji Emmanuel Macron wraz z premierem Edouardem Philippe'em. Odwołano także wieczorne przemówienie, które prezydent miał wygłosić odnosząc się do wyników debaty obywatelskiej zorganizowanej w odpowiedzi na protest „żółtych kamizelek”.

Do godziny 23.00 nie udało się opanować żywiołu. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że prawdopodobnie uda się ocalić mury budowli. Akcja ich schładzania będzie trwała do rana. Niestety, pożar strawił 2/3 dachu.

Ambasada Polski we Francji wystosowała na Twitterze oświadczenie:

Cały twitter ćwierka o pożarze

Głos w sprawie pożaru katedry zabrał Donald Trump, prezydent USA. Komentuje, że trzeba działać szybko. Radzi też, aby strażacy użyli latających cystern.

Andrzej Duda, prezydent Polski także wystosował krotką notę na temat feralnego pożaru.

Donald Tusk zaznaczył lapidarnie, że wszyscy jesteśmy dziś z paryżanami:

Źródła: rmf24.pl, wiadomosci.gazeta.pl 1, wiadomosci.gazeta.pl 2, France 24 English na YouTube Twitter: Solveig Godeluck, Patrick Galey, Ambassade de Pologne

Kup e-booka „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”:

praca zbiorowa pod red. Tomasza Leszkowicza
„Z Historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć” cz. I
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-16-7

Dostępna jest także druga część e-booka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone