Opublikowano
2019-08-24 11:00
Licencja
Wolna licencja

Po co Trumpowi Grenlandia?

Zaczęło się od artykułu „The Wall Street”, w którym poinformowano, że prezydent USA wypytywał swoich doradców o możliwościach zakupu Grenlandii. Po oficjalnym odwołaniu wizyty w Danii, ludzie zrozumieli, że to jednak nie jest żartem.


Lodowa pustynia wewnątrz Grenlandii (CC BY 3.0 )
Kiedyś nikogo by to nie dziwiło, w końcu Amerykanie odkupili Alaskę od Rosji, tyle że w 1867 roku. Sekretarz Stanu William H. Seward wynegocjował kupno za 7,2 mln dolarów. Było to nazywane „szaleńswem Sewarda”. Natomiast w 1917 roku Stany Zjednoczone kupiły Duńskie Indie Zachodnie, które teraz nazywane są Wyspami Dziewiczymi Stanów Zjednoczonych. W 1946 roku prezydent Harry Truman chciał kupić Grenlandię za 100 mln dolarów, jednak Duńczycy nie zgodzili się na tę propozycję.

Grenlandia mogłaby kusić złożami naturalnymi: ma rudę żelaza, ołów, cynk, diamenty, złoto, pierwiastki ziem rzadkich, uran, gaz, ropę naftową. Do tego jest idealnym miejscem strategicznym. Dzięki niej USA mogłyby wydłużyć swoją strefę ekonomiczną wokół Arktyki. To tam za zgodą Danii Stany Zjednoczone wybudowały w czasach II WŚ bazę wojskową Thule Air Base oraz tajną bazę Camp Century.

Wikingowie i ich podboje

Czytaj dalej...
Obecnie jednak wydobycie tych surowców jest nieopłacalne. Zmienić ma się to za około 6 lat, ponieważ – jak przewidują naukowcy – stopnieje wtedy do 97% pokrywa lodowa, która tak „przeszkadza” w eksploatacji.
Władze Grenlandii nie chcą jednak sprzedaży kraju liczącego 56 tysięcy mieszkańców. Zamiast tego wolą współpracę. Jak powiedziała szefowa MSZ Grenlandii w rozmowie z Reuters:

Jesteśmy otwarci na rozmowę o interesach, ale nie jesteśmy na sprzedaż.

Rzecznik Duńskiej Partii Ludowej (DF) ds. polityki zagranicznej Soren Espersen oświadczył z kolei:

Jeśli on (Trump) naprawdę to rozważa, jest to ostateczny dowód na to, że oszalał. Pomysł sprzedania przez Danię Stanom Zjednoczonym 50 tys. obywateli jest całkowicie niedorzeczny.

2 września miała się odbyć oficjalna wizyta Donalda Trumpa. Do odwiedzenia Kopenhagi zaprosiła go sama królowa. Najpierw prezydent napisał na Twitterze, że nie spotka się z premier duńskiego rządu Mette Frederiksen, ponieważ „nie chce ona rozmawiać o sprzedaży USA Grenlandii”. Następnie Biały Dom oficjalnie poinformował o odwołaniu wizyty.

Na chwilę obecną nie wiadomo, jak cała sprawa się zakończy. Możliwe, że propozycja Trumpa zostanie odrzucona tak samo, jak odrzucona została propozycja Trumana w 1946, nawet jeśli kwota będzie wyższa.

Źródła:

www.businessinsider.com.pl, www.wiadomosci.dziennik.pl, www.dw.com, www.wiadomosci.gazeta.pl, www.biznesalert.pl, www.theguardian.com, www.edition.cnn.com

Artykuły publicystyczne w naszym serwisie zawierają osobiste opinie naszych redaktorów i publicystów. Nie przedstawiają one oficjalnego stanowiska redakcji „Histmag.org”. Masz inne zdanie i chcesz się nim podzielić na łamach „Histmag.org”? Wyślij swój tekst na: redakcja@histmag.org. Na każdy pomysł odpowiemy.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Nicola Chwist

Studentka sztuki pisania na Uniwersytecie Śląskim. Interesuje się psychologią, medycyną i Formułą 1. Lubi historię motorsportu oraz życia mieszkańców starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org