Pobicie Rodneya Kinga i zamieszki w Los Angeles [Galeria]

opublikowano: 2021-10-28 08:02
wolna licencja
poleć artykuł:
Rodney Glen King (1965-2012) w 1991 został brutalnie pobity przez policję. Kiedy jechał swoim samochodem przez Los Angeles, został zatrzymany do kontroli drogowej. Tego wieczora funkcjonariusze przekroczyli jednak swoje uprawnienia, bowiem brutalnie pobili Afroamerykanina. Zajście zostało nagrane przez świadka tamtych wydarzeń, a następnie trafiło do mediów. Co prawda mundurowi zostali postawieni przed sądem, jednakże finalnie uniewinniono ich. Wskazywano, że doszło do tego z powodów rasowych. Wyrok ten wywołał oburzenie w Los Angeles, a jego ogłoszenie skutkowało kilkudniowymi zamieszkami. W tym czasie miasto pogrążyło się w chaosie. Kradzieże, rozboje i wszelkiej maści zamieszki były na porządku dziennym. W wyniku „powstania”, jak określa się także tamte wydarzenia, zginęły 63 osoby, 2383 zostało rannych, a ponad 12000 aresztowano.
REKLAMA

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza „Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny”

Tomasz Leszkowicz
„Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
181
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-47-1 ebook/978-83-65156-57-0 audiobook

Książkę można też kupić jako audiobook, w cenie 14,90 zł. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone