Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, Archeologia, XVI-XVII wiek, Pomorze i Kujawy
Opublikowany: 2018-01-05 14:59
Licencja: wolna licencja

Pod posadzką bydgoskiej katedry odnaleziono skarb

To jedno z najbardziej niezwykłych odkryć, jakie miało miejsce w ostatnich latach w Polsce. Pod posadzką katedry pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy odnaleziono skarb, który został prawdopodobnie ukryty przed Szwedami w czasie potopu.
REKLAMA

Na skarb składa się 480 monet – są to głównie dukaty niderlandzkie, ale też dukaty gdańskie czy toruńskie. Oprócz tego znaleziono m.in. pieniądze z wizerunkiem Jana Kazimierza, a najstarsza z monet pochodzi jeszcze z czasów Zygmunta II Augusta. Poza tym odkryto również 200 innych przedmiotów – biżuterię, dewocjonalia, zapinki do strojów itp. Niemal wszystkie są wykonane ze złota.

Katedra p.w. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy (XV w.) - widok od strony Brdy (fot. Pit1233, opublikowano na licencji Creative Commons CC0 1.0 Universal Przekazanie do Domeny Publicznej).

Skarb odkryto w trakcie badań archeologicznych w katedrze, zaledwie 10 cm poniżej współczesnego poziomu posadzki. Na razie nie wiadomo, kto zakopał w tym miejscu cenne przedmioty. Można jednak w przybliżeniu określić, kiedy to wydarzenie miało miejsce – prawdopodobnie w czasie potopu szwedzkiego (najmłodsza moneta została wybita w 1652 roku). Pierwotnie kosztowności umieszczone były w drewnianej skrzyni, ta jednak przez setki lat zdążyła się już rozłożyć.

Prace w katedrze wciąż trwają, być może uda się odnaleźć kolejne artefakty.

Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy została wybudowana w XV w., nosi cechy stylu gotyckiego. W katedrze znajdują się dwa obiekty szczególnego kultu (tzw. cudowne wizerunki) – obraz Matki Bożej Pięknej Miłości oraz obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Tytuł katedry został tej świątyni nadany w 2004 roku przez papieża Jana Pawła II.

Źródła: bydgoszcz.tvp.pl, tvn24.pl

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy