Polacy i gazetki reklamowe

opublikowano: 2007-04-14 18:08
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Według najnowszych badań GfK Polonia 75 proc. Polaków otrzymuje oraz czyta gazetki reklamowe rozsyłane przez sieci handlowe.
REKLAMA

Podczas badania przeanalizowano 350 tyś. reklam zamieszczonych w 5 tyś. gazetek reklamowych. Tym samym zbadano aktywność marketingową 36 sieci handlowych oraz największych reklamodawców.

Niezmiennie od kilku lat najwięcej gazetek wydają hipermarkety, na drugim miejscu pod względem liczby wydanych gazetek są markety RTV/AGD oraz cash&carry, najmniej gazetek wydają markety DIY.

W 2006 roku sieci handlowe wydały o 35% mniej gazetek lokalnych niż w roku poprzednim. Zmniejszenie liczby gazetek lokalnych obowiązujących w jednej, dwóch halach świadczy o zmianie strategii wydawniczej sieci.

Sieć handlowa wydaje średnio 5 gazetek w miesiącu, mają one po 13 stron i zawierają 140 reklam. W roku 2006 na pierwszych stronach gazetek promowanych było ponad 8 tys. produktów, z czego 50 proc. stanowiły reklamy produktów FMCG (skrót od ang. Fast Moving Consumer Goods), czyli tzw. produktów szybko rotujących, najczęściej codziennego użytku: artykułów spożywczych, kosmetyków, chemii gospodarczej. Reklamy sprzętu elektronicznego stanowiły 10 proc.

Jak się jednak okazało, istnieją 3 typy osób oglądających gazetki: poszukiwacze promocji, uważni czytelnicy i przeglądacze. W badaniu zastosowano licencjonowaną metodę GfK Eye Tracking, polegającą na badaniu ruchu gałki ocznej, której efektem był wniosek, iż respondenci czytają informacje zawarte w gazetce nawet gdy deklarują, że tego nie robią.

źródło: GfK Polonia.

GfK Polonia zajmuje trzecie miejsce w rankingu agencji badawczych w Polsce. W 2005 roku osiągnęła obroty w wysokości 44,7 miliona złotych (2004: 38,5 miliony złotych). Zatrudnia 132 osoby.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Renata Pernak
Studentka IV roku kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Poznańskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Kulturoznawstwa. Współpracowała z Wielkopolskim Towarzystwem Kulturalnym zajmującym się wspieraniem inicjatyw mających na celu utrzymanie tożsamości regionalnej. Z magazynem historyczno-społeczno-kulturalnym „Histmag.org” ściśle związana od sierpnia 2006 do końca 2007 roku. Obecnie zgłębia tajniki muzealnictwa, wystawiennictwa i historii sztuki, od lat utrzymując, że muzeum to jej drugi dom.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone