Polacy kochają fast foody? McDonald's w Polsce obecny jest już od 30 lat. Dziś jubileusz świętuje restauracja w Katowicach

opublikowano: 2022-12-11 06:51
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Obecnie w Polsce działa już 500 restauracji sieci McDonald’s. Pierwszy McDonald's w Polsce, znajdujący się u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej w Warszawie, zainaugurował swoją działalność 17 czerwca 1992 roku, a ostatni z lokali sieci otwarto 13 maja 2022 roku. Z kolei katowicki, mieszczący się przy ul. Stawowej 5, został otwarty dokładnie 11 grudnia 1992 roku o godz. 6.30.
REKLAMA
Otwarcie restauracji McDonald w Katowicach w 1992 roku (mat. pras. sieci McDonald's).

McDonald's to popularna sieć amerykańskich barów szybkiej obsługi. Historia przedsiębiorstwa sięga 1940 roku, kiedy to firma została założona w San Bernardino w Kalifornii przez braci Richarda i Maurice’a McDonaldów. Od tego czasu marka dokonała światowej ekspansji. 

W Polsce pierwszy lokal sieci otworzono dopiero w 1992 roku, choć rozmowy na temat wejścia McDonald'sa na polski rynek były prowadzone już pod koniec lat 70. XX wiek. Pierwszą lokalizacją amerykańskiego giganta w Polsce była Warszawa. Z kolei katowicki lokal, który świętuje 30-lecie istnienia, otwarto 11 grudnia 1992 roku.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia!

Jak przypomina biuro prasowe sieci McDonald's, w dniu otwarcia, restauracja w Katowicach zatrudniała 200 pracowników, a 16 stanowisk kasowych zapewniało szybką i sprawną obsługę gości, dla których przewidziano aż 190 miejsc. W menu znajdował się słynny Big Mac, hamburgery, cheeseburgery, kultowe frytki, Coca-Cola oraz kawa i herbata. Serwowano również desery: apple pie (szarlotka po amerykańsku), lody i koktajle mleczne.

30 lat temu restauracją zarządzała jedna z pierwszych licencjobiorczyń McDonald’s w Polsce – Barbara Kurz, której doświadczenie w zarządzaniu, znajomość organizacji pracy i standardów jakości marki, zdecydowały o wyborze na franczyzobiorczynię - czytamy w komunikacie prasowym.

Dziś sieć ma aż 500 restauracji w Polsce, które zatrudniają ponad 30 000 osób. Prawie 90 proc. z nich to obiekty prowadzone przez ponad 70 niezależnych przedsiębiorców w oparciu o umowę franczyzy z McDonald’s

Źródło:

Materiały prasowe sieci McDonald's

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone