Autor: Katarzyna Wylon
Tagi: Opinie
Opublikowany: 2007-10-22 08:52
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Polakom nie jest wszystko jedno

Nie dalej jak trzy dni temu odbyłam bardzo żywą dyskusję na temat przewidywanej frekwencji podczas wczorajszych wyborów z naczelnym portalu dlaStudenta.pl, prywatnie moim kolegą z roku. Cóż, można powiedzieć, że przegrałam zakład.

Minęła północ. Nie ma co – dzień pełen wrażeń. Sześciokrotnie przesuwana godzina zakończenia ciszy wyborczej wystawiła nerwy i cierpliwość polityków oraz wyborców na niemałą próbę. W niektórych sztabach pewnie trwa teraz wielka feta, w innych krople goryczy dawno przepełniły kielich. Ale nie o tym chciałam pisać.

Nie wierzyłam w Polaków. Przyznaję się i sypię głowę popiołem. Sądziłam, że frekwencja będzie porównywalna z tą sprzed dwóch lat, jeżeli nie niższa. Dwuletnie perturbacje w Sejmie zakończone jego samorozwiązaniem, krótka acz brutalna kampania wyborcza, której merytoryczna część była tylko dodatkiem – to bynajmniej nie zachęcało do zainteresowania się polityką, moim zdaniem. Nie wierzyłam, że te wszystkie akcje społeczne zachęcające do głosowania nagle obudzą społeczeństwo obywatelskie. Podsłuchane rozmowy na temat kondycji polskiej sceny politycznej w środkach komunikacji miejskiej również nie napawały optymizmem. Z niepokojem słuchałam serwisów informacyjnych, jednocześnie myśląc: to będzie porażka.

Pomyliłam się i to bardzo – frekwencja jest najwyższa od 16 lat. Według ostatnich sondaży ponad 55 proc. Polaków poszło do urn. O ironio, nawet komisje wyborcze się tego nie spodziewały - mogę czuć się nieco usprawiedliwiona ;)

Analizę przyczyn tego pospolitego ruszenia zostawiam tęgim, socjologicznym głowom. Ja mogę jedynie przeprosić, że przestałam wierzyć. Tymczasem po raz kolejny potwierdziła się teoria, że Polacy w ważnych momentach potrafią wziąć sprawy w swoje ręce, jakkolwiek patetycznie to brzmi. Gratuluję nam, bo wygraliśmy poprzez samo dokonanie wyboru. Łukaszu, chylę czoła. Ty wierzyłeś od początku. Teraz i ja uwierzyłam, że może być lepiej.

Sejmie VI kadencji – wierzymy w ciebie.

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Katarzyna Wylon
Absolwentka studiów licencjackich z socjologii reklamy i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim, studentka II roku studiów magisterskich (dziennikarstwo) na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje w branży PR. Miłośniczka dobrej literatury i kina, kolekcjonerka reklam prasowych.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy