Polscy youtuberzy nagrali 100-letniego SS-mana na Łotwie. Padły niewygodne pytania

opublikowano: 2024-01-26 11:16
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Autorzy polskiego kanału YouTube „History Hiking” dotarli do weterana łotewskiego Legionu Waffen SS. Dziennikarze przeprowadzili z nim wywiad, w którym zapytali m.in. o stosunek do Adolfa Hitlera oraz o to, co wiedział o obozach koncentracyjnych podczas służby w SS
REKLAMA
Laimonis Ezergailis podczas rozmowy z Maciejem Regewiczem i Mateuszem Kudłą, fot. History Hiking, prawa zastrzeżone

„Każdego roku, 16 marca ulicami Rygi przechodzi marsz weteranów SS, który wzbudza ogromne kontrowersje nie tylko na Łotwie, ale i na na całym świecie. W skład Łotewskiego Legionu wchodziło dwie powołane przez Hitlera i Himmlera dywizje, 15. i 19.”  – opowiada Maciej Regewicz, prowadzący „History Hiking”. 

Po wielu tygodniach poszukiwań twórcy dotarli do Laimonisa Ezergailisa z Dobele pod Rygą, weterana 15. dywizji grenadierów Waffen SS, która wchodziła w skład łotewskiego Legionu SS. Po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości Ezergailis został odznaczony Orderem Westharda. Regularnie bywa na uroczystościach patriotycznych. Twórcy nagrali weterana kilka dni przed jego setnymi urodzinami.

„Postanowiliśmy z nim porozmawiać, żeby zrozumieć, jakie motywacje kierowały Łotyszami służącymi w hitlerowskiej formacji. Ezergailis jest uznawany na Łotwie za bohatera narodowego. Gdy jechaliśmy na wywiad zasugerowano nam, żebyśmy kupili mu bombonierkę. Nie skorzystaliśmy z tej rady” – mówi Mateusz Kudła, reżyser kanału.

W Waffen-SS służyło w sumie około 150 tysięcy Łotyszy. Duża część z nich nie wstąpiła do formacji dobrowolnie. Tak było w przypadku Laimonisa Ezergailisa, który otrzymał wezwanie do stawienia się w koszarach Waffen-SS. Oryginał dokumentów znajduję się w ryskim Muzeum Okupacji.

Mój ojciec miał kontakty. Znał się z pewnym niemieckim, wysoko postawionym oficerem. On mu o mnie powiedział, że grozi mi powołanie do wojska, że dostałem już pięć wezwań. Z pomocą tego oficera udało się przesunąć moje powołanie na jesień. Wtedy przyszedł do mnie ojciec i powiedział: „nie mogę Cię już uratować”
- wspomina weteran Laimonis Ezergailis w rozmowie z dziennikarzami „History Hiking.
Laimonis Ezergailis podczas rozmowy z Maciejem Regewiczem i Mateuszem Kudłą, fot. History Hiking, prawa zastrzeżone

Fragment rozmowy z Laimonisem Ezergailisem:

Maciej Regewicz (MR): Czy podczas swojej służby w Legionie SS widział Pan zbrodnie wojenne?

Laimonis Ezergailis (LE): Byłem w artylerii. Nie było tam absolutnie żadnej przemocy.

MR: Czy będąc w Legionie SS zdawaliście sobie sprawę z tego, co dzieje się z Żydami? Czy krążyły jakieś plotki na ten temat?

LE: Widzisz, to zbyt szczegółowe pytanie. W czasie wojny krążą różne plotki. Dopiero teraz poznaliśmy całą prawdę.

MR: Wiedział Pan wtedy o istnieniu niemieckich obozów koncentracyjnych?

LE: Podczas służby w Legionie nie byłem w obozie.

MR: Ale czy wiedział Pan o istnieniu takich obozów?

LE: No cóż, w czasie wojny takie rzeczy to tylko plotki. Można w nie wierzyć lub nie. Jeśli chodzi o ten konkretny temat — jeden mówi jedno, drugi co innego. To, co się naprawdę wydarzyło, mogli poznać tylko ci, którzy tam byli i widzieli to na własne oczy.

MR: Wkrótce kończy Pan sto lat. Czy jest coś, czego do dzisiaj Pan żałuje?

LE: Jeśli jesteś zmobilizowany, jeśli nie zgłosiłeś się na ochotnika, nie możesz samodzielnie podejmować decyzji. W Legionie nie miałeś wolności wyboru. Jeśli zostałeś powołany, robiłeś to, co ci kazano, a nie co chciałeś.

źródło: Maciej Regewicz, Mateusz Kudła: „Rozmowa z SS-manem”, historyhiking.pl [dostęp 25 stycznia 2024]

Laimonis Ezergailis został zmobilizowany w wieku 20 lat. Początkowo miał zabezpieczać pociągi, później trafił do batalionu artylerii. Bronił Bauski przed Armią Czerwoną, gdzie został raniony w rękę podczas próby rzucenia granatu. Trafił na rehabilitację najpierw na Śląsk, a następnie do Czechosłowacji. Przewinął się m.in. przez oblężony Berlin. Później trafił do Świnoujścia, skąd on oraz inni Łotysze odpłynęli do Łotwy. Całą rozmowę z łotewskim weteranem SS można obejrzeć na kanale YouTube History Hiking.

Zobacz cały materiał poniżej:

Polecamy e-book Szczepana Michmiela – „II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”

Szczepan Michmiel
„II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
81
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-38-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone