Polskie osiągnięcia naukowo techniczne - odc. 3!

opublikowano: 2017-04-18 08:36
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W XVII stuleciu, wieku rewolucji naukowej, matematyka była nie tylko nauką podstawową, lecz także narzędziem do opisu i uogólnienia eksperymentu, stanowiącego ważną część nowego sposobu prowadzenia badań. Była też podstawą praktyki inżynieryjnej. Także szlachecka Rzeczpospolita miała czym się pochwalić w dziedzinie techniki, mimo często pogardliwego stosunku do tego zagadnienia wśród jej mieszkańców.
REKLAMA

W Rzeczpospolitej pogardliwy stosunek do techniki utrzymywał się jeszcze w XVII wieku, a biegli w sztuce inżynieryjnej Polacy i Litwini zazwyczaj pobierali nauki za granicą. Szlachta sprowadzała tymczasem inżynierów z Zachodu: rezydencje budowali im Włosi a fortyfikacjami zajmowali się także Włosi oraz Holendrzy. Rzeczpospolita miała jednak czym się pochwalić w dziedzinie techniki. Warto przypomnieć dwóch wybitnych inżynierów wojskowych: Adama Freytaga i Kazimierza Siemienowicza. Obaj stali się w XVII wieku uznanymi autorytetami w skali europejskiej w dziedzinie artylerii i fortyfikacji, o czym świadczy powodzenie ich wydanych w Niderlandach traktatów.

Więcej o ich niezwykłych osiągnięciach oraz o wojnie i inżynierach w dobie rewolucji naukowej mogą Państwo przeczytać pod tym adresem.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone