Autorzy: Mat. pras. , Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Śląsk
Opublikowany: 2021-04-08 22:22
Licencja: wolna licencja

Powstał znaczek upamiętniający III powstanie śląskie

Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej z okazji setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego wydał znaczek upamiętniający to wydarzenie. Jak podkreślają inicjatorzy przedsięwzięcia, projekt przypinki inspirowany jest oznakowaniem powstańczym z pierwszego okresu walk.

Znaczek upamiętniający III powstanie śląskie (mat. IPN)

Znaczek ten nawiązuje do powstańczej opaski, a przez to honoruje wszystkich powstańców walczących w trzech powstaniach śląskich. Posiada formę biało-niebieskiej wstążki. W centralnym miejscu ulokowano wizerunek złotego orła górnośląskiego, który dodatkowo powsiada przepaskę na piersiach.

Taki właśnie orzeł znalazł się w herbie województwa śląskiego, utworzonego po podziale Górnego Śląska w 1922 r. Zdobi on również najważniejsze odznaczenia nadawane powstańcom - czytamy w komunikacie IPN.

Historycy przypominają też, że umundurowanie powstańców śląskich nie było jednolite. Najczęściej noszono ubrania cywilne, a dopełnieniem stroju były elementy wyposażenia wojskowego.

Pewna zmiana nastąpiła podczas III powstania śląskiego, kiedy siły powstańcze próbowano zorganizować na wzór regularnej armii. Większa niż wcześniej liczba powstańców, zamiast ubrań cywilnych, nosiła wówczas mundury przysłane z Polski np. Wojsk Wielkopolskich oraz wojskowe buty. Nadal jednak widoczna była duża różnorodność i dowolność oraz uzupełnianie oporządzenia np. elementami produkcji niemieckiej czy alianckiej. Zabronione było używanie kompletnego umundurowania polskiego, aby nie doprowadzić do zarzutu, że w walce bierze udział Wojsko Polskie - głosi komunikat IPN.

Jednolite oznakowanie dla powstańców śląskich w postaci wstążki (opaski) noszonej na lewym ramieniu wprowadzono przed wybuchem III powstania śląskiego, 1 maja 1921 r. Stało się tak na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Wojsk Powstańczych Macieja hr. Mielżyńskiego.

Jak zapowiadają przedstawiciele katowickiego IPNu, zgodnie z planem znaczek będzie można odbierać bezpłatnie w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach w ramach prowadzonej akcji edukacyjnej w dniach od 19 do 30 kwietnia. Będzie to jednak uzależnione od warunków epidemiologicznych i obowiązujących obostrzeń.

Źródło:

www.edukacja.ipn.gov.pl

Polecamy e-book Szczepana Michmiela – „II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”

Szczepan Michmiel
„II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”
5,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 81
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-38-9

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy