Prehistoryczny rekin inspiracją dla mitologii Majów?

opublikowano: 2016-12-16 15:34
wolna licencja
poleć artykuł:
Zęby gigantycznych, prehistorycznych rekinów – megalodonów - odnaleziono w różnych rejonach Ameryki Środkowej. Czy stworzenia te mogły wpłynąć na kształt indiańskiej mitologii?
REKLAMA

Megalodon to prehistoryczny rekin, który grasował w morzach i oceanach 20 – 2,5 mln. lat temu. Skamieniałe zęby, szczęki i kręgi tego drapieżnika znaleziono w wielu miejscach w Ameryce Środkowej.

Ząb megalodona w porównaniu do zębów współczesnego żarłacza białego (fot. "BlueRuler_36cm.png: User:Kalan", opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Majowie i Aztekowie nie byli obojętni na zwierzęta. Ich obawy i podziw do różnych gatunków znajdowały odzwierciedlenie w systemie wierzeń. Widać to na przykładzie rekinów. Morski potwór, Sipak, miał zostać zabity przez boga, lub mitycznego bohatera. Ciało martwego stworzenia dało zaś początek lądom. Znamienne jest, że w indiańskich przedstawieniach Sipak posiada wielki, pojedynczy ząb – niezwykle podobny do zęba megalodona.

Zobacz także:

Skamieniałe zęby prehistorycznego rekina nie były obce tubylcom. W majańskim Palenque (południowy Meksyk) znaleziono ich aż 13. Przeważnie w świątyniach lub w innych miejscach kultu, co podkreśla ich sakralny charakter i dużą wartość dla Indian.

Znaczny wpływ, jaki rekiny odcisnęły na kulturze Majów, wskazują też imiona niektórych władców. Zawierają one człon „xook”, oznaczający właśnie rekina lub morską bestię. I tak koło 90 r. n.e. rządy rozpoczął Yax Ehb Xook („Pierwszy Chodzący Rekin”). W VIII w. żyła zaś królowa Ix K'abal Xook, której trudne do przetłumaczenia imię nawiązuje do płetwy rekina.

Cipactli, morski stwór, według azteckiej mitologii będący połączeniem krokodyla, ryby i ropuchy (domena publiczna)

W świętych miejscach Majów i Azteków znaleziono też wiele zębów zwykłych rekinów, a ponadto muszli, kolców płaszczek czy fragmentów rafy koralowej. Podwodny świat silnie oddziaływał na wyobraźnię Indian i wymagał oswojenia poprzez specjalne rytuały. Morskie bestie pojawiały się więc na malowidłach i płaskorzeźbach, a ich szczątki wykorzystywano w świętych ceremoniach.

Nic zresztą dziwnego. Zamieszkały przez Majów Półwysep Yucatan to teren z trzech stron okolony oceanem. Jak zaznacza Sarah Newman, archeolog Uniwersytetu James Madison w Harrisonburgu: Rekiny, kojarzone z krwią, bólem i zagrożeniem dla Indian warte były przedstawienia – byle z bezpiecznego dystansu.

Źródło: livescience.com, archaeology.org

Polecamy e-book Michała Gadzińskiego – „Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”

Michał Gadziński
„Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-43-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone