Przegląd imprez historycznych (03.12-09.12.2012)

opublikowano: 2012-11-29, 07:55
wolna licencja
Jakie ciekawe imprezy historyczne odbędą się w przyszłym tygodniu? Gdzie warto się wybrać? Prezentujemy nasz krótki przegląd wydarzeń z największych miast Polski.
reklama

Gdańsk: dla miłośników akwaforty...

Już od najbliższego weekendu w Muzeum Narodowym w Gdańsku (Oddział Zielona Brama, ul. Długi Targ 24) prezentowana będzie wystawa Dialog Mistrzów. Callot – Goya – Tiepolo, którą będzie można oglądać do 28 lutego. Ekspozycji będzie towarzyszył program edukacyjny.

Wystawa „Dialog Mistrzów. Callot – Goya – Tiepolo” prezentuje graficzne arcydzieła trzech wielkich artystów, którzy w czarno-białym świecie akwaforty wznieśli się na najwyższe szczyty. Każdy z nich tworzył w innej epoce i każdy odniósł wielki sukces. Byli tak różni, a jednak w swym bezkompromisowym poszukiwaniu prawdy niezwykle podobni. To właśnie grafika dała im możliwość szczerej i bezpośredniej wypowiedzi, niezależnej od oczekiwań i wpływów zleceniodawców. Ich wizja człowieka – słabego, targanego namiętnościami i ograniczonego zmysłami, poddanego niezmiennym regułom, które od wieków rządzą światem – pozostała aktualna i przemawia pełnym głosem także do dzisiejszego odbiorcy. Z Museo del Grabado de Goya w Fuendetodos koło Saragossy, zarządzanego przez Fundación Fuendetodos Goya w Fuendetodos, pochodzą dwa cykle Goi: Okropności wojny (1810-1815). Pierwsze wydanie, ukończone w marcu 1863 roku w pracowni Laurenciano Potenciano Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych San Fernando oraz Kaprysy (1796-1799), piąte wydanie, 1881-1886. W zaprojektowanej w Zielonej Bramie przestrzeni ekspozycyjnej, zaprezentowanych zostanie 160 rycin Goi wraz z akwafortami Jacquesa Callot'a z cyklu Les Grandes Miseres de la Guerre i 16 pracami Gambattisty Tiepola z Muzeum Narodowego w Gdańsku i Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu – informują twórcy wystawy.

Więcej informacji: muzeum.narodowe.gda.pl

Katowice: śląscy liderzy i włodarze

3 grudnia w sali audytoryjnej Parnassos gmachu głównego Biblioteki Śląskiej w Katowicach (plac Rady Europy 1) odbędzie się konferencja naukowa Oni decydowali na Górnym Śląsku w XX wieku, zorganizowana przy współpracy Stowarzyszenia Humanistycznego Europa, Śląsk, Świat Najmniejszy, Archiwum Państwowego w Katowicach oraz Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

W czasie obrad przedstawione zostaną sylwetki osób, które odcisnęły decydujący wpływ na najnowszą historię Górnego Śląska, począwszy od Wojciecha Korfantego na Edwardzie Gierku i Zdzisławie Grudniu kończąc.

Więcej informacji: bs.katowice.pl

Warszawa: przedwojenni rewolucjoniści

4 grudnia w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się konferencja Komuniści w międzywojennej Warszawie, organizowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN.

Jej celem jest ukazanie genezy powstania i ewolucji ruchu komunistycznego w Warszawie, ale na szerszym – ogólnopolskim tle. W konferencji wezmą udział m.in. prof. Wojciech Materski, prof. Albin Głowacki, prof. Andrzej Chojnowski i wielu innych wybitnych specjalistów. Podczas sesji będą podejmowane bardzo różnorodne tematy, począwszy od struktury organizacyjnej Komitetu Warszawskiego KPP aż po tematykę dotyczącą wpływów komunistycznych w warszawskim środowisku akademickim UW i literackim – zapowiadają pomysłodawcy konferencji.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

reklama

Warszawa: jak opowiadać o stosunkach polsko-żydowskich?

Również we wtorek o godz. 18:00 w stołecznym Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się dyskusja pt. Czy polityka pamięci musi dzielić? Debata w 70. rocznicę utworzenia Rady Pomocy Żydom ŻEGOTA, organizowana przez Magazyn Kontakt i Klub Inteligencji Katolickiej. W debacie udział wezmą: dr Marcin Zaremba (Instytut Historyczny UW), red. Bronisław Wildstein (Rzeczpospolita), prof. Paweł Śpiewak (Żydowski Instytut Historyczny), dr Michał Bilewicz (Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW).

Powstała w 1942 roku Żegota, polska organizacja podziemna działająca jako organ polskiego rządu na uchodźstwie, która miała na celu organizowanie pomocy dla Żydów w gettach oraz ukrywających się poza nimi, skupiała ludzi różnych przekonań i wyznań. Jaką rolę pamięć o Żegocie powinna odgrywać współcześnie? Czy w obecnej polityce pamięci o relacjach polsko-żydowskich jest miejsce na historie, które łączą, czy jedynie na te, które dzielą? – zapowiadają organizatorzy.

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Bytom: w podróży

5 grudnia o godz. 17:00 w Muzeum Górnośląskim (gmach przy ul. W. Korfantego 34) odbędzie się wernisaż wystawy Homo viator – balonem, dyliżansem, koleją, prezentowanej do końca marca przyszłego roku.

Chcielibyście dowiedzieć się kogo zabrała Izabela Czartoryska w podróż dyliżansem przez Śląsk, a kto kupił afrykańską wyspę Mondoleh za czarny tużurek, cylinder i trzy skrzynki dżinu? A może interesuje Was co przywiózł Ignacy Domeyko z ekspedycji na pustyni Atakama? Jeśli tak, to mentalnie możecie zostać uznani za tytułowego „Homo viatora” i koniecznie powinniście odwiedzić otwieraną 5 grudnia tego roku wystawę Homo viator – balonem, dyliżansem, koleją, która dostępna będzie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Kim jest „Homo viator”? To ciekawy świata wędrownik, niestrudzony pielgrzym, zagorzały globtroter, ale też obdarty powsinoga, biedny banita, beztroski pędziwiatr, szalony odkrywca… Rozwinięcia tego zwrotu można mnożyć, ale najogólniej rzecz ujmując „Homo viator” to motyw człowieka w drodze, o którym opowie grudniowa wystawa – zachęcają twórcy wystawy.

Więcej informacji: muzeum.bytom.pl

Łódź: tragiczna historia okupacji

7 grudnia w Galerii w biegu Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15) zostanie zaprezentowana wystawa Germanizacja dzieci polskich w latach II wojny światowej, przygotowana przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz łódzki IPN w 70. rocznicę utworzenia przez Niemców Obozu dla Dzieci Polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi, przez który od grudnia 1942 r. do stycznia 1945 r. przeszło około 15 tys. dzieci w wieku od lat 2 do 16.

Rocznicy tej towarzyszy zespół imprez towarzyszących.

Więcej informacji: muzeum-lodz.pl

Łódź: sport przed wojną

Natomiast w sobotę 8 grudnia o godz. 12:00 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się spotkanie z kierownikiem Oddziału Sportu i Turystyki Sebastianem Glacą.

Prelegent przybliży historię łódzkiego sportu do 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów sportowych Łodzi okresu międzywojennego. Spotkanie zilustrowane zostanie pokazem multimedialnym prezentującym nieistniejące obiekty sportowe miasta. Wstęp wolny – informują muzealnicy.

Więcej informacji: muzeum-lodz.pl

reklama
Komentarze
o autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone