Przegląd informacji archeologicznych (czerwiec 2011)

opublikowano: 2011-07-04 22:50
wolna licencja
poleć artykuł:
Nieznane dotąd znaki z wnętrza piramidy Cheopsa, film z nieotwieranego od 15 stuleci grobowca króla Majów i wrak okrętu Czarnobrodego – to tematy tylko niektórych spośród najciekawszych newsów archeologicznych ostatniego miesiąca.
REKLAMA

Robot odkrył we wnętrzu najsłynniejszej piramidy świata namalowane ochrą czerwone znaki. Najpewniej są to cyfry namalowane 4500 lat temu przez budowniczych wielkiego grobowca faraona Cheopsa. Więcej informacji.

Kompleks piramid w Gizie. Piramida Cheopsa widoczna najbardziej z prawej (fot. Gloria Euyoque , na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic)

Farba na ścianach grobowca Tutanchamona była jeszcze mokra, gdy go zamknięto – przekonuje amerykański mikrobiolog Ralph Mitchell z Uniwersytetu Harvarda. Do takiego wniosku doszedł, badając zagadkowe plamy na malowidłach. To kolejny dowód na to, że młodego władcę chowano w pośpiechu. Więcej informacji.

Malowidła w grobowcu Tutanchamona (fot. Hajor, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Świątynia portowa, tajemnicze cmentarzysko zwierzęce oraz zaplecze przystani portowej to najświeższe odkrycia polskich badaczy w starożytnym porcie Berenike położonym na egipskim wybrzeży Morza Czerwonego. Więcej informacji.

W wielkich wykopach na Nowym Targu we Wrocławiu archeolodzy znajdują niezliczone ślady codziennego życia średniowiecznych wrocławian. Ceramika, biżuteria, pielgrzymie plakietki, kości ludzi, zwierząt, a także te do gry i wiele, wiele innych przedmiotów głównie z XIII w. leżało blisko 4 metry pod współczesną powierzchnią Nowego Targu. Więcej informacji.

Domniemany wrak flagowego okrętu jednego z najsłynniejszych piratów wszech czasów – Czarnobrodego – ujawnia jego metody walki. Badacze znajdują niestandardową amunicję, która miała siać spustoszenie i przerażenie na pokładach atakowanych statków. Więcej informacji.

Pojmanie Czarnobrodego (Jean Leon Gerome Ferris, 1920 r.)

Ryby, jeżowce, figi, jaja, orzechy włoskie, oliwki – tym żywili się mieszkańcy trzypiętrowego bloku w rzymskim miasteczku Herkulanum zniszczonym podczas sławetnej erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e. Badacze poznali ich dietę, badając odchody, które leżały w starożytnym szambie ponad 2000 lat. Więcej informacji.

REKLAMA

Archeolodzy prawdopodobnie odkryli w Macedonii pozostałości największego miasta Pajonów, Bylazory, o której pisali starożytni historycy. Więcej informacji.

Imponujące ślady dawnych fortyfikacji Bylazory (fot. dzięki uprzejmości Texas Foundation for Archaeological and Historical Research)

Wyznawcy boga Mitry tak budowali swoje świątynie, by w określonym momencie promienie Słońca padały na oblicze ich boga. Wykazały to analizy archeoastronomiczne, które polscy badacze przeprowadzili w odkrytym przez nich mitreum w Hawarte w Syrii. Więcej informacji.

Malowidło z mitreum w Hawarte przedstawiające młodego Mitrę i Heliosa (fot. K. Jakubiak)

Ponad 40 dział żeliwnych z XVIII wieku odkryto na dnie Bałtyku, w odległości ponad 30 mil morskich od brzegu na wysokości Ustki (Pomorskie). 12 z nich wydobyto już na ląd. Zdaniem ekspertów działa służyły w tym wypadku jako balast. Więcej informacji.

Ryt przedstawiający najpewniej mamuta, który łowca skamieniałości James Kennedy odkrył na Florydzie, jest najpewniej autentyczny. To jedyny prehistoryczny wizerunek przedstawiciela trąbowców, jaki znaleziono w Ameryce. Więcej informacji.

Ryt ma około 7,5 cm długości i 4,5 cm wysokości (fot. Chip Clark/Smithsonian)

Meksykańscy archeolodzy wpuścili niewielką kamerę do grobowca władcy Majów w Palenque. Dzięki temu byli pierwszymi ludźmi od 15 stuleci, którzy mogli zobaczyć jego wnętrze. Więcej informacji.

Nieznany dotychczas typ kościoła w Makurii, oparty na wzorcach bizantyjskich z końca V i z VI wieku, odkryli polscy archeolodzy pod kierunkiem prof. Włodzimierza Godlewskiego w sudańskiej Starej Dongoli. Badacze natknęli się na założenie świątynne w 2005 roku, jednak dopiero w tym sezonie odsłonili kościół do tego stopnia, że udało się zrekonstruować jego oryginalny plan i datę jego fundacji. Więcej informacji.

Redakcja: Roman Sidorski

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Wojciech Pastuszka
Twórca i redaktor naczelny serwisu Archeowieści poświęconego głównie najnowszym odkryciom i badaniom z zakresu archeologii, paleoantropologii i paleontologii. Laureat konkursu Popularyzator Nauki 2010 zorganizowanego przez PAP i MNiSW. Z wykształcenia prawnik.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone