Przegląd informacji archeologicznych (grudzień 2011–styczeń 2012)

opublikowano: 2012-02-09 20:47
wolna licencja
poleć artykuł:
Dwa skarby z Czermna, pierwsza od 90 lat mumia znaleziona w Dolinie Królów, moneta z imieniem nieznanego dotąd wikińskiego władcy i wiele innych interesujących odkryć archeologicznych prezentuje Wojciech Pastuszka.
REKLAMA

Zdecydowanie największą nadwiślańską sensacją archeologiczną dwóch ostatnich miesięcy są dwa skarby zawierające cenną biżuterię z XIII wieku, które archeolodzy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej znaleźli w grodzie w Czermnie (Lubelskie). Skarby znajdowały się zaledwie ok. 20 m od siebie. Pierwszy leżał w garnku, a drugi bezpośrednio w ziemi, co wskazuje, że w chwili złożenia był najpewniej opakowany w jakiś materiał organiczny, który się nie zachował. Łącznie oba skarby liczą około 40 pięknych przedmiotów. "Więcej informacji":Więcej http://archeowiesci.pl/2011/12/15/wspaniale-skarby-z-czermna/.

Elementy jednego ze skarbów (fot. dzięki uprzejmości UMCS)

Wśród doniesień ze świata za najciekawsze trzeba natomiast uznać informację o odkryciu w Dolinie Królów w egipskich Tebach pierwszej mumii od czasów znalezienia ciała faraona Tutanchamona, czyli od 90 lat. Mumia pieśniarki Nehmes Bastet znajdowała się w drewnianym sarkofagu w nieznanym dotąd malutkim grobowcu KV 64, na który archeolodzy natrafili przypadkiem podczas prac porządkowych. "Więcej informacji":Więcej http://archeowiesci.pl/2012/01/16/nowy-grobowiec-w-dolinie-krolow-2/.

Archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Szczecińskiego znaleźli na Wyspie Chrząszczewskiej narzędzia krzemienne sprzed ok. 11 tys. lat. To najstarsze ślady działalności człowieka odkryte dotąd w rejonie wyspy Wolin. Więcej informacji.

77 tysięcy lat temu mieszkańcy schroniska skalnego Sibudu w Afryce Południowej spali na materacach. Do ich wytwarzania wykorzystywali m.in. rośliny odstraszające komary. Na pozostałości prastarych materaców badacze natknęli się w aż 15 warstwach osadów pochodzących sprzed 38-77 tys. lat. Więcej informacji.

Kobiety ścinają turzyce rosnące nad rzeką uThongathi, by – podobnie jak ludzie sprzed 70 tys. lat – zrobić z nich materace (fot. prof. Lyn Wadley)

201 srebrnych zabytków z epoki wikingów ukrytych w ołowianym pojemniku znalazł w połowie września w regionie Silverdale w North Lancashire (Anglia) Darren Webster, miłośnik spacerów z wykrywaczem metali. Największą sensacją jest moneta z imieniem nieznanego dotychczas badaczom wikińskiego władcy z północnej Anglii. Więcej informacji.

REKLAMA
Skarb z Silverdale w całej okazałości (fot. "Ian Richardson, Portable Antiquities Scheme; na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)

Pięć wraków pochodzących z lat 1500–1700 znaleźli w 2011 r. szwedzcy badacze pod nabrzeżem w centrum Sztokholmu. Statki są w dobrym stanie jak na leżące w ziemi kilkusetletnie jednostki. Największe z nich mają 20 m długości. Więcej informacji.

Fragment idola antropomorficznego oraz nietypową konstrukcję kamienną z epoki brązu sprzed 4 tys. lat odkryli archeolodzy z Instytutu Archeologii UJ w Maszkowicach (Małopolskie). – Figurkę znaleźliśmy na głębokości ponad metra poniżej obecnego poziomu ziemi, w ciemnej, organicznej warstwie będącej pozostałością podłóg domów z najwcześniejszego etapu zasiedlenia grodu w Maszkowicach – opowiada kierownik wykopalisk dr Marcin S. Przybyła. Więcej informacji.

Badania radiowęglowe wykazały, że odkryty kilka lat temu w Ness of Brodgar na Orkadach kompleks neolitycznych budowli jest starszy od egipskich piramid i kamiennych konstrukcji w Stonehenge. Na razie archeolodzy odsłonili pozostałości 14 budynków. Najbardziej imponujący z nich – tzw. katedra – ma 25 m długości, 20 m szerokości i mury grube na 5 m. Badania geofizyczne wskazują jednak, że pod ziemią kryje się około 100 neolitycznych konstrukcji. Więcej informacji.

Mieszkańcy Pompejów byli przyzwyczajeni do tego, że śmieci są wszędzie – uważa amerykańska archeolog. Z badań wynika bowiem, że zalegały one na podłogach domów, na ulicach (i to czasami w bardzo dużej ilości), na przedmieściach, wzdłuż murów miasta (tu też zwały śmieci bywały imponujące), a także na cmentarzyskach. Więcej informacji.

Cysterna na wodę otoczona przez dwa śmietniki (fot. Allison Emmerson, University of Cincinnati)

W wyniku skanowania laserowego na terenie Puszczy Marszałkowskiej znaleziono nieznane wcześniej średniowieczne wały będące elementami systemu obronnego zlokalizowanego na granicy komturstwa królewieckiego i brandenburskiego. W tym samym lesie odnaleziono również nieznane cmentarzysko kurhanowe, które wstępnie datowane jest na wczesną epokę żelaza lub okres wpływów rzymskich. Kolejne cmentarzysko kurhanowe odkryto na terenie dawnego Lasu Miejskiego w Kętrzynie. Więcej informacji.

Redakcja: Roman Sidorski

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Wojciech Pastuszka
Twórca i redaktor naczelny serwisu Archeowieści poświęconego głównie najnowszym odkryciom i badaniom z zakresu archeologii, paleoantropologii i paleontologii. Laureat konkursu Popularyzator Nauki 2010 zorganizowanego przez PAP i MNiSW. Z wykształcenia prawnik.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone