Przegląd informacji archeologicznych (sierpień 2011)

opublikowano: 2011-09-05 12:53
wolna licencja
poleć artykuł:
Wrak statku handlowego z zachowanym organicznym ładunkiem sprzed 1500 lat, ogromny szwedzki okręt z XVI wieku, 3422 kartagińskie monety, niemiecki ciągnik pancerny i żel do włosów używany przez starożytnych Egipcjan – w sierpniu nie brakowało fascynujących archeologicznych odkryć.
REKLAMA

Za najciekawsze sierpniowe znalezisko w Polsce można chyba uznać bogate cmentarzysko z końca X lub połowy XI wieku, które odkryto w Gołuniu koło Pobiedzisk na terenie kopalni kruszywa. Wśród 44 pochówków archeolodzy znaleźli 3 groby wojowników. Jednego z nich pochowano z toporem zdobionym złotą blachą. Więcej informacji.

Wśród odkryć światowych jednym z najciekawszych jest z pewnością doskonale zachowany wrak statku handlowego z IV-V w. n.e., który tureccy archeolodzy odkryli w pozostałościach starożytnego portu w dzielnicy Yenikapi w dzisiejszym Stambule. Jak twierdzą Turcy, to jedyny na świecie statek odkryty z nienaruszonym ładunkiem. W dziesiątkach ułożonych na pokładzie amfor archeolodzy znaleźli mające 1500 lat ryby, migdały, orzechy ziemne i laskowe, oliwki, nasiona melona i brzoskwinie. Więcej informacji.

Starożytny Konstantynopol. Badany od siedmiu lat Port Teodozjusza to widoczna po lewej wielka przystań (rys. DeliDumrul)

Wiele ciekawych znalezisk zapewnił też „nasz” Bałtyk. Szczątki wielkiego okrętu i ogromną liczbę dział pokrywających dno morskie znaleźli Szwedzi 18,5 km na północ od brzegów wyspy Olandia. Ich zdaniem jest to najprawdopodobniej Mars – gigantyczny okręt zbudowany przez Szwedów w latach 1563–1564. Więcej informacji.

Graficzna rekonstrukcja okrętu „Mars” (Jacob Hägg, grafika z książki Gunnara Ungera, Illustrerad svensk sjökrigshistoria omfattande tiden intill 1680 , Stockholm 1909)

Najstarszy wrak łodzi żaglowej z rejonu Bałtyku znaleźli badacze na estońskiej wyspie Sarema w pobliżu wioski Salme. Łódź jest częścią masowego grobu, w którym ponad 1200 lat temu pochowano 35 skandynawskich wojowników. Więcej informacji.

Polscy archeolodzy z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku też nie narzekali na brak podwodnych znalezisk. W ostatnich tygodniach badali pięć wraków z XV–XVIII wieku, które odkryto w 2010 r. obok półwyspu Westerplatte. Więcej informacji.

Do ciekawych odkryć dochodziło też oczywiście na lądzie. W Toruniu podczas remontu nawierzchni jednej z ulic natrafiono na relikty średniowiecznych murów miejskich. Więcej informacji.

Niemiecki ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 6 wydobyto z kanału w okolicy miejscowości Białobrzeg w Wielkopolsce. Wóz zostanie zrekonstruowany i trafi do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Więcej informacji.

REKLAMA

Dobrze zachowany rzymski miecz i kamień z przedstawieniem menory znaleźli archeolodzy w starożytnym kanale biegnącym pod Miastem Dawida w Jerozolimie. Więcej informacji.

Rzymski miecz znaleziony w Jerozolimie (fot. Clara Amit, courtesy of the Israel Antiquities Authority)

Piękną rzeźbę lwa odkryto natomiast podczas wykopalisk w pozostałościach starożytnej twierdzy Kunulua (współczesne Tell Tayinat w południowej Turcji). Mający blisko 3000 lat zabytek dotrwał do naszych czasów w bardzo dobrym stanie. Więcej informacji.

Lew sprzed blisko trzech tysięcy lat znaleziony w Tell Tayinat. Rzeźba ma ok. 1,3 m wysokości i 1,6 m długości (fot. Jennifer Jackson)

Robotnicy, którzy wydobywali torf w okolicy Portlaoise w środkowej Irlandii, znaleźli zmumifikowane ciało człowieka sprzed około 2-3 tys. lat. To prawdopodobnie złożony w ofierze król. Więcej informacji.

3422 kartagińskie monety z brązu wyłowili włoscy archeolodzy podwodni u wybrzeży malutkiej wyspy Pantelleria, która leży obok Sycylii. Zdaniem włoskich badaczy monety pochodzą prawdopodobnie z lat 264–241 p.n.e. Zaskoczeniem jest to, że wszystkie mają dokładnie taką samą ikonografię. Więcej informacji.

Pozostałości osady sprzed 7 tys. lat odkopano w Szewnie (Świętokrzyskie). Jamy osadnicze, relikty rowów oraz paleniska pozostawili po sobie przedstawiciele tzw. kultury ceramiki wstęgowej rytej, czyli pierwszej ludności rolniczej na ziemiach polskich. Więcej informacji.

Garnek ze szczątkami noworodka odkryli archeolodzy prowadzący badania na Nowym Targu we Wrocławiu. Najpewniej jest to pochówek dziecka, które zmarło jeszcze przed ochrzczeniem, przez co nie mogło być złożone na cmentarzu. Więcej informacji.

Paweł Duma z naczyniem, w którym znajdowały się kości niemowlęcia (fot. Maksym Mackiewicz)

Zarysy „wilczych dołów” broniących wałów Reduty Ordona, ślady kilkukrotnej niwelacji terenu i militaria z okresu powstania listopadowego, m.in. pociski, kule kartaczowe i okucia czapek, odkryto podczas drugiego sezonu badań prowadzonych na stołecznej Ochocie. Więcej informacji.

Nie brakowało tez odkryć dokonywanych w laboratoriach. Okazało się np., że starożytni Egipcjanie tak bardzo dbali o wygląd swoich fryzur, że stworzyli coś na kształt naszego żelu do włosów. Badania włosów 18 mumii wykazały, że używali do ich układania jakiejś tłustej substancji. Niestety, na razie naukowcom nie udało się poznać jej składu. Więcej informacji.

Redakcja: Roman Sidorski

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Wojciech Pastuszka
Twórca i redaktor naczelny serwisu Archeowieści poświęconego głównie najnowszym odkryciom i badaniom z zakresu archeologii, paleoantropologii i paleontologii. Laureat konkursu Popularyzator Nauki 2010 zorganizowanego przez PAP i MNiSW. Z wykształcenia prawnik.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone