Przegląd prasy (52)

opublikowano: 2010-02-15 10:32
wolna licencja
poleć artykuł:
Przegląd prasy to zestawienie odnośników do najciekawszych publikacji związanych z tematyką historyczną, opublikowanych w dziennikach i tygodnikach.
REKLAMA

Na początek bardzo przepraszam za długotrwałą przerwę związaną z publikowaniem przeglądów prasy. Rosnąca lawinowo wraz z rozwojem portalu ilość obowiązków skutecznie utrudniała mi zajmowanie się tą rubryką. Przez najbliższych kilka tygodni przeglądy będą ukazywały się nieregularnie, do momentu gdy znajdziemy ich lepszą formułę – i zastępstwo dla autora. ;-)

Dzienniki:

  • „Rzeczpospolita”

Rosyjscy komuniści: Katyń to zbrodnia Niemców

Komunistyczna Partia Rosji domaga się utworzenia w Dumie komisji śledczej dotyczącej Katynia. Ma wykazać, że polskich oficerów nie zamordowało NKWD.

Witold Pilecki bohaterem Europy

Europosłowie PiS walczą w Brukseli o upamiętnienie dzielnego polskiego oficera, który dobrowolnie dał się uwięzić w Auschwitz.

Janukowycz odwoła dekret o Banderze?

Prezydent elekt nie wykluczył, że unieważni decyzję poprzednika. Zadowolenia nie ukrywają Kresowianie.

  • „Gazeta Wyborcza”

Czy Czesi ukradli nam Dobrawę?

Całe wnętrze odkrytej przez nas kaplicy Dobrawy zostało bardzo mocno wybrane, aż ściana się osunęła. Ktoś tam czegoś szukał - mówi archeolożka.

Antysemityzm w ZSRR: rozjechani ciężarówką

Stalin nie był rasistą. Jego masowe mordy miał przeżyć ten, kto został uznany za odpowiedni materiał do budowy "wspólnoty nowego typu" - wieloetnicznego narodu sowieckiego. Powojenne prześladowania Żydów - już po Zagładzie - odbywały się zgodnie z tą logiką.

Wyspa skazańców

Kiedyś kapitan Moolman woził na wyspę skutych łańcuchami więźniów. Teraz przewozi turystów. Wycieczki przejmuje w porcie były skazany Benjamin Tau, dziś przewodnik po muzeum ofiar apartheidu. To jego pierwsza prawdziwa praca.

  • „Polska”

Szczecin: Młyn wstrzyma trasę

Budowa arterii mającej połączyć Wybrzeże Szczecińskie z ulicą Nowozabraniecką stanęła pod znakiem zapytania. Na jej trasie stoi bowiem młyn Michla, który właśnie wpisano do rejestru zabytków.

Allen Paul: Hilary Clinton otworzy wystawę o Katyniu

5 maja w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej zbrodni w Katyniu. Jak dowiedziała się "Polska", najprawdopodobniej weźmie w nim udział sekretarz stanu USA Hillary Clinton. Z Allenem Paulem, historykiem, autorem książki "Katyń. Stalinowska masakra i tryumf prawdy", rozmawia Agaton Koziński.

  • „Dziennik Gazeta Prawna”
REKLAMA

Polacy mieli swoją wtyczkę w Wehrmachcie

Data inwazji Hitlera na ZSRR, plany jego operacji na Morzu Śródziemnym, lokalizacja "wilczego szańca" - dla walczących z III Rzeszą w czasie II wojny światowej były to informacje niesamowicie cenne. Brytyjski wywiad dostał je dzięki agentowi na szczytach Wehrmachtu. Zwerbowali go Polacy.

Zmarł Jerzy Turek

Był jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów. Wszyscy pamiętali go głównie jako śpiewającego do szafy trenera Wacława Jarząbka z "Misia" Stanisława Barei. Od wielu lat wcielał się w postać listonosza w serialu "Złotopolscy". W Warszawie zmarł wybitny polski aktor Jerzy Turek. Miał 76 lat.

W TVP poleje się krew za Jaruzelskiego?

Poniedziałkowe posiedzenie rady nadzorczej TVP to pierwszy poważny sprawdzian dla medialnej koalicji SLD-PiS. Kością niezgody pozostaje emisja filmu o Wojciechu Jaruzelskim w TVP 1 i to, czy ktoś powinien ponieść z tego tytułu konsekwencje. Obraz, który przedstawił generała w zdecydowanie negatywnym świetle, wywołał oburzenie lewicy.

Tygodniki:

  • „Polityka”

Amelia Earhart: królowa przestworzy

Kobieta-pilot, gwiazda o światowym formacie, ikona feminizmu. Tajemnica jej śmierci nie została wyjaśniona do dziś.

  • „Przekrój”

Trzy zęby z głębi czasu

O odkryciu polskich archeologów mówi Mikołaj Urbanowski­ z Uniwersytetu Szczecińskiego, szef grupy badawczej, która w 2008 roku znalazła w Jurze Krakowsko-Często­chowskiej pierwsze na terenie Polski kości neandertalczyków.

Bajki z dna świata

O tomie bajek wydanym na 65. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz, o tym, jak z dziećmi rozmawiać o ich rówieśnikach, których dosięgła Zagłada, komiksach i profilu na Facebooku, opowiada Markowi Zającowi dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M.A. Cywiński.

  • „Tygodnik Powszechny”

Niech żyje Sobór

Niektóre opinie i decyzje Kurii Rzymskiej sprawiają wrażenie, że Soboru Watykańskiego II nie było. Albo że był przejściowym nieporozumieniem, po którym nastał czas na „reformę reformy”.

  • „Gość Niedzielny”

Mity i fakty

Antysemita Pius XII sprzyjał nazistom, święta inkwizycja wymordowała setki tysięcy ludzi, konkwistadorzy mają na sumieniu krew miliona południowoamerykańskich Indian, a Galileusz spłonął na stosie. Stosie bzdur.

Kolejny przegląd prasy pojawi się na naszych stronach najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Zainteresowanych zapraszamy też do przeczytania przeglądów z poprzednich tygodni.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone