Rosyjska fundacja opublikowała w internecie skany paktu Ribbentrop-Mołotow

opublikowano: 2019-06-04 11:29
wolna licencja
poleć artykuł:
Fundacja „Historyczna Pamięć” z Rosji opublikowała skany stron pochodzących z paktu Ribbentrop-Mołotow. Zdjęcia w wysokiej jakości dostępne są dla każdego.
REKLAMA

Według informacji podanych w serwisie fundacji skany zostały dostarczone przez Departament Historyczno-Dokumentalny Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji. Materiały dotyczą zarówno paktu o nieagresji między ZSRR i III Rzeszą, jak i tajnego protokołu dodatkowego, w którym oba totalitarne państwa podjęły kwestie dotyczące suwerenności innych państw europejskich, w tym Polski.

Podpisanie paktu. Od lewej stoją: szef działu prawnego niemieckiego MSZ Friedrich Gauss, niemiecki minister spraw zagranicznych Joachim von Ribbentrop, Józef Stalin oraz minister spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow (domena publiczna).

Na stronie Fundacji „Historyczna Pamięć” widzimy więc skany pogrupowane na sześć dokumentów. Jest to pakt o nieagresji z 23 sierpnia 1939 r., tajny protokół dodatkowy do paktu o nieagresji oraz objaśnienie tajnego protokołu dodatkowego – każdy z nich odpowiednio w języku rosyjskim i niemieckim.

Z punktu widzenia polskiej historii najistotniejszy wśród tej dokumentacji jest 2. punkt tajnego protokołu, który dotyczył bezpośrednio sytuacji Rzeczypospolitej. Niemcy i Związek Radziecki w tym zapisie ustalały podział swoich wpływów politycznych na linii rzek Narew-Wisła-San, a istnienie niepodległego państwa polskiego uzależniały od wspólnej decyzji podjętych jedynie między sobą. W praktyce oznaczało to, że już kilkanaście tygodni później II RP znalazła się pod niemiecko-sowiecką okupacją.

Pakt Ribbentrop-Mołotow jest też czasami nazywany „IV rozbiorem Polski”. Decyzje podjęte 23 sierpnia w Moskwie ważyły nie tylko o losach Polski, ale też państw bałtyckich, Finlandii i Rumunii.

Źródła: niezalezna.pl, historyfoundation.ru

Polecamy e-book Mateusza Kuryły – „Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”

Mateusz Kuryła
„Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
116
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-23-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone