Autor: Redakcja
Tagi: Inne, Ujęcia przekrojowe, Redakcyjne
Opublikowany: 2023-03-15 07:00
Licencja: wolna licencja

Rudowłose piękności – poznaj je wszystkie!

Statystycznie jest ich najmniej na świecie. Mają grubsze włosy, dlatego posiadają ich mniej na głowie. Trudniej je również zafarbować. Najbardziej rozpoznawalną rudowłosą władczynią jest Elżbieta I Tudor. A jakie są inne słynne wizerunki rudowłosych kobiet uwiecznione na obrazach?
REKLAMA

W ostatniej sondzie zapytaliśmy naszych Czytelników o najsłynniejszy obraz przedstawiający rudowłosą kobietę.  Jesteście ciekawi, które dzieło wybrali? Sprawdźcie wyniki poniżej i weźcie udział w kolejnym głosowaniu, w którym pytamy o wynalazki Leonarda da Vinci! 

Kliknij, aby powiększyć!

Pierwsze miejsce zajęła „Wenus Botticellego (49% głosów). Na drugim miejscu znalazła się „Lady Lilith Rossettiego (19% głosów). Trzecie miejsce przypadło obrazowi Klimta „Pocałunek” (12% głosów).

Poza podium znalazły się dzieła: „Szał uniesień” Podkowińskiego (10% głosów), Magdalena Tycjana (8% głosów), Czesząca się Ślewińskiego (4% głosów)„Lady Godiva” Colliera (3% głosów). 3% głosów zdobyła też kategoria inny, a najmniej głosów, bo tylko 2% zdobył obraz „Akolita” Leightona.

John William Waterhouse, „Hylas i nimfy”, 1896
Domena publiczna

Największy zbiór dzieł Sandra Botticellego znajduje się we florenckim muzeum Uffizi. Choć dziś jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych włoskich  malarzy na świecie, nie zawsze tak było. Do XIX w. jego prace pozostawały, można by rzec, zapomniane. Ciekawostką jest, że wśród wielu licznych prac, m.in. fresków w Kaplicy Sykstyńskiej  stworzył serię ilustracji do „Boskiej komedii” Dantego.

Powszechnie uważa się, że muzą renesansowego artysty była Simonetta Vespucci, arystokratka spokrewniona z Amerigo Vespucci, który będąc kupcem i kartografem, opłynął południowy kraniec Afryki i wypłynął na wody Oceanu Indyjskiego. Simonetta była uważana za niespotykaną piękność. To jej rysów twarzy znawcy doszukują się na obrazach takich jak: „Wenus”, „Narodziny Wenus”, „Wyidealizowany portret kobiety” i wielu innych pracach artysty.

Tu przeczytasz tekst o wygnaniu Dantego z Florencji!

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie. (Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).  

Polecamy e-book Antoniego Olbrychskiego – „Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”:

Antoni Olbrychski
„Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”
Wydawca: Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron: 71
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-07-5
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy