Rudowłose piękności – poznaj je wszystkie!

opublikowano: 2023-03-15 07:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Statystycznie jest ich najmniej na świecie. Mają grubsze włosy, dlatego posiadają ich mniej na głowie. Trudniej je również zafarbować. Najbardziej rozpoznawalną rudowłosą władczynią jest Elżbieta I Tudor. A jakie są inne słynne wizerunki rudowłosych kobiet uwiecznione na obrazach?
REKLAMA

W ostatniej sondzie zapytaliśmy naszych Czytelników o najsłynniejszy obraz przedstawiający rudowłosą kobietę.  Jesteście ciekawi, które dzieło wybrali? Sprawdźcie wyniki poniżej i weźcie udział w kolejnym głosowaniu, w którym pytamy o wynalazki Leonarda da Vinci! 

Kliknij, aby powiększyć!

Pierwsze miejsce zajęła „Wenus Botticellego (49% głosów). Na drugim miejscu znalazła się „Lady Lilith Rossettiego (19% głosów). Trzecie miejsce przypadło obrazowi Klimta „Pocałunek” (12% głosów).

Poza podium znalazły się dzieła: „Szał uniesień” Podkowińskiego (10% głosów), Magdalena Tycjana (8% głosów), Czesząca się Ślewińskiego (4% głosów)„Lady Godiva” Colliera (3% głosów). 3% głosów zdobyła też kategoria inny, a najmniej głosów, bo tylko 2% zdobył obraz „Akolita” Leightona.

John William Waterhouse, „Hylas i nimfy”, 1896

Największy zbiór dzieł Sandra Botticellego znajduje się we florenckim muzeum Uffizi. Choć dziś jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych włoskich  malarzy na świecie, nie zawsze tak było. Do XIX w. jego prace pozostawały, można by rzec, zapomniane. Ciekawostką jest, że wśród wielu licznych prac, m.in. fresków w Kaplicy Sykstyńskiej  stworzył serię ilustracji do „Boskiej komedii” Dantego.

Powszechnie uważa się, że muzą renesansowego artysty była Simonetta Vespucci, arystokratka spokrewniona z Amerigo Vespucci, który będąc kupcem i kartografem, opłynął południowy kraniec Afryki i wypłynął na wody Oceanu Indyjskiego. Simonetta była uważana za niespotykaną piękność. To jej rysów twarzy znawcy doszukują się na obrazach takich jak: „Wenus”, „Narodziny Wenus”, „Wyidealizowany portret kobiety” i wielu innych pracach artysty.

Tu przeczytasz tekst o wygnaniu Dantego z Florencji!

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie. (Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).  

Polecamy e-book Antoniego Olbrychskiego – „Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”:

Antoni Olbrychski
„Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
71
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-07-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone