Rusza projekt historii mówionej „Świadectwa wojny”. Potrzebni są wolontariusze

opublikowano: 2022-03-09 22:14
wolna licencja
poleć artykuł:
Centrum Historii Miejskiej ze Lwowa we współpracy z wieloma ośrodkami naukowymi z Europy przystępuje do dokumentowania świadectw wojny, która wybuchła 24 lutego 2022 roku za naszą wschodnią granicą. Badacze zamierzają nagrać relacje świadków historii. Pracy jest wiele, zatem potrzebują wsparcia, dlatego też szukają ochotników, którzy zaangażują się w nagrywanie i spisywanie wywiadów.
REKLAMA
fot. pixabay.com

O historii mówionej na łamach Histmaga pisaliśmy wielokrotnie – głównie w kontekście projektów realizowanych przez społeczników zajmujących się ocalaniem od zapomnienia pamięci o wydarzeniach opowiadanych przez świadków historii. Utrwalanie dziejów dzięki zapisywaniu relacji ludzi daje wielowymiarowy, choć subiektywny, ogląd rzeczywistości. Teraz podobne przedsięwzięcie ma zamiar realizować Centrum Historii Miejskiej ze Lwowa we współpracy z siecią ośrodków naukowych z Europy.

W realizację projektu włączyły się już m.in. uniwersytety St. Andrews, St Gallen i w Luksemburgu, a także Instytut Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie oraz Polskie Towarzystwo Historii Mówionej.

Nadal jednak trwają poszukiwania chętnych, którzy chcieliby zaangażować się do udziału w przedsięwzięciu historii mówionej „24.02.2022, godz. 5.00. Świadectwa wojny" (24.02.2022, 5 am: Testimonies from the War).

Warto dodać, że celem projektu jest dokumentowanie na gorąco tego, co spotkało mieszkańców Ukrainy od początku rosyjskiej agresji.

- Do zadań partnerów tego przedsięwzięcia w Polsce należeć będzie nagrywanie wywiadów z osobami, które znalazły się tu w wyniku wojny. Same nagrania archiwizowane będą we Lwowie, ale też w Archiwum Danych Jakościowych przy IFiS PAN – zaznaczono w komunikacie opublikowanym na facebookowej stronie Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej.

Osoby chcące dołączyć do prac realizowanych m.in. przez Polskie Towarzystwo Historii Mówionej muszą jednak spełnić kilka warunków. Jak czytamy w komunikacie PTHM, wymagana jest znajomość ukraińskiego lub rosyjskiego (projekt zakłada nagrywanie relacji w języku ojczystym uchodźców) oraz doświadczenie w prowadzeniu wywiadów.

Jednakże osoby, które nie posiadają doświadczenie w nagrywaniu wywiadów, także mogą działać i dołączyć do grupy zajmującej się transkrypcją nagrań. Co istotne, obecnie projekt działa na zasadzie pro bono, jednakże nie jest wykluczone, że w przyszłości uda się pozyskać środki na sfinansowanie prac.

Zgłoszenia można kierować na adres: [email protected].

Źródło:

www.ifispan.pl

Polecamy e-booka Mateusza Będkowskiego „Polacy na krańcach świata: XX wiek”

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: XX wiek”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
145
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-48-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone