„Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” - I Krakowska Konferencja Genealogiczna

opublikowano: 2019-11-19 17:16
wolna licencja
poleć artykuł:
W dniach 28-29 listopada 2019 roku w gmachu głównym Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie odbędzie się I Krakowska Konferencja Genealogiczna „Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”.
REKLAMA

Koło Naukowe Doktorantów Historii UP wraz z Stowarzyszeniem Twoje Korzenie w Polsce, przy współpracy Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wpędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Studium Polski Podziemnej w Londynie organizuje pierwszą w Krakowie konferencję naukową połączoną z warsztatami genealogicznymi pt. „Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”.

Głównym celem spotkania będzie omówienie, zebranie i konfrontacja dotychczasowych ustaleń naukowych i praktycznych warsztatu i metod pracy genealoga, a także pokazanie genealogii, jako zjawiska interdyscyplinarnego.

Genealogia, jedna z głównych nauk pomocniczych historii, stała się w ostatnich dekadach swego rodzaju fenomenem w badaniach nad człowiekiem oraz jego historią i to na wielu płaszczyznach. W dobie informacji cyfrowej i łatwego dostępu do archiwaliów genealogią może zajmować się praktycznie każdy, choć wymaga to to przyswojenia pewnych umiejętności, typowych zwłaszcza dla historyków.

Na Zachodzie, w krajach anglosaskich, genealogię traktuje się, jako osobną dyscyplinę naukową, poświęcając jej kursy i seminaria na uczelniach wyższych. Asumptem tego zjawiska jest „moda” na poszukiwanie własnych korzeni, tożsamości, wyrażona budową drzew genealogicznych i rekonstrukcją rodzinnej historii. Można to zauważyć zwłaszcza w USA, których obywatele coraz częściej zlecają kwerendy archiwalne i biblioteczne firmom genealogicznym rozwijającym się również w Polsce – a wszystko po to, by rozwikłać jak najwięcej tajemnic i jak najwierniej zrekonstruować obraz rodzinnej przeszłości. „Modę” na uprawianie genealogii można zauważyć i w Polsce – rozwój towarzystw i portali genealogicznych, czy metrykalnych baz danych.

Zobaczcie program!

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebook'u oraz na stronie internetowej Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone