„Ślady” – nowa wystawa Muzeum Historii Krakowa

opublikowano: 2020-07-31 09:32
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Wystawa jest opowieścią o śladach – obrazach II WŚ przekazywanych przez świadków, bohaterów ekspozycji. Dzięki nim poznajemy fragmenty historii Krakowa, które wiążą się z konkretnymi miejscami na mapie miasta. Poruszamy się po nim w obszarze wyznaczonym wydarzeniami z lat 1939–1945, a prowadzą nas relacje bohaterów.
REKLAMA

Wystawa „Ślady” jest podróżą zarówno przez czas, jak i przestrzeń. Poruszamy się po Krakowie, w obszarze wyznaczonym wydarzeniami z lat 1939–1945, a prowadzą nas relacje bohaterów.

Wystawa jest także uniwersalną opowieścią o mieście – wielokulturowym zjawisku, w którym zachodzą wspólne dla wszystkich metropolii procesy, a których wzorce możemy odczytywać na przykładzie Krakowa. Max Ehrmann w Dezyderacie napisał: „każdy ma swoją opowieść”.

Co jednak zrobić z tymi, którzy cudze historie przyjęli za własne i spletli je ze swym życiem? Jak należy je opowiadać? Jak ich słuchać? Do kogo właściwie należą teraz te „obce-własne” opowieści? Do tych, którzy byli pierwszymi? Czy do tych, którzy wciąż pozwalają im trwać? A może są wspólne, a tym samym należą też do nas – słuchających? Zastanówmy się nad tym wspólnie, słuchając opowieści bohaterów wystawy Ślady.

Bohaterów / świadków / opowiadających jest wielu. Jedenaście osób, kilkanaście adresów, kilkadziesiąt przedmiotów – z których część jest rodzajem pars pro toto pamięci bohaterów. I jest jedno miasto – Kraków, w którym wydarzyły się – i dzieją się wciąż – wszystkie opowiadane na wystawie historie.

Wystawa czynna już od 13 sierpnia w Fabryce Emalia Oskara Schindlera.

  • Czas trwania: 13 sierpnia 2020 – 5 kwietnia 2021
  • Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera (oddział Muzeum Krakowa), ul. Lipowa 4
  • Kurator wystawy: Marta Śmietana
  • Wernisaż: on-line

Link do Wystawy: TUTAJ

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone