Słynny archeolog Kazimierz Michałowski został patronem pasażu w Warszawie

opublikowano: 2024-05-18 08:52
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Profesor Kazimierz Michałowski (19-1-1981) był twórcą polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej i prekursorem nubiologii. Uczony został patronem pasażu w Śródmieściu Południowym Warszawy. 17 maja 2024 roku odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą wybitnego archeologa.
REKLAMA
Kazimierz Michałowski w Muzeum Narodowym w Warszawie, koniec lat 60. XX wieku, fot. Harry Weinberg.

Zobacz także:

Profesor Kazimierz Michałowski (1901–1981) urodził się w Tarnopolu, ale całe swoje zawodowe życie związał z Warszawą. Studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego, a następnie poszerzał swoje naukowe zainteresowania, zdobywając wiedzę na uczelniach w Berlinie, Heidelbergu, Paryżu, Rzymie i Atenach. Uczestniczył w licznych wykopaliskach archeologicznych, był też zastępcą dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Archeolog miał w swoim życiu także epizod wojskowy, bowiem podczas II wojny światowej walczył w szeregach 5 Pułku Piechoty Legionów, pełniąc obowiązki oficera informacyjnego. Został wzięty do niemieckiej niewoli i osadzony w Oflagu II C Woldenberg. Po wojnie wrócił do Warszawy, gdzie zajmował się rozwijaniem nauki.

Był nestorem polskiej archeologii, naukowcem i odkrywcą, a także prekursorem archeologii śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim. To właśnie tam w 1931 roku założył Katedrę Archeologii Klasycznej, która w 1955 roku zyskała nową nazwę, stając się Katedrą Archeologii Śródziemnomorskiej, a na jej czele stał do 1972 roku właśnie prof. Michałowski.

To jednak nie wszystko, bowiem za jego sprawą w Kairze powstała Stacja Archeologii Śródziemnomorskiej UW, którą otwarto w 1959 roku. 

REKLAMA
Kazimierz Michałowski podczas oględzin znaleziska (1937).
- Ekspedycje zapoczątkowane przez tego niezwykłego uczonego wkrótce dokonały spektakularnych odkryć, którymi emocjonował się zarówno świat naukowy, jak i szeroka publiczność. Pionierskie badania polskich archeologów były opisywane w mediach, trafiły nawet na karty beletrystyki z tego okresu. Sensacyjne odkrycia średniowiecznej sztuki chrześcijańskiej w sudańskim Faras (podczas ratunkowych badań pod auspicjami UNESCO poprzedzających budowę tamy na Nilu), nie dość, że położyły podwaliny pod nową gałąź archeologii – nubiologię, ale stanowiły też test sprawności polskiego zespołu archeologów, architektów i konserwatorów, którzy ratowali arcydzieła malarstwa ściennego niemal w przededniu zalania ich wodami Jeziora Nassera - czytamy w komunikacie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Kazimierz Michałowski na wykopaliskach w Palmyrze, 1962, fot. Wiesław Prażuch

Nestor polskiej archeologii został patronem ulic mieszczących się m.in. w Częstochowie, Malborku, Brwinowie, Bełchatowie czy Słupsku. Od maja 2024 roku także Warszawa może poszczycić się takim patronem. Na mocy uchwały podjętej przez Radę m.st. Warszawy (nr XCVI/3206/2024) imieniem profesora Kazimierza Michałowskiego został nazwany pasaż w warszawskim Śródmieściu. Jak wskazuje CAS, znajduje się on w miejscu, z którym profesor był związany, bowiem mieszkał w jednej z kamienic w pobliżu Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródła:

Polecamy e-book Małgorzaty Król pt. „Polscy Hipokratesi. Najświetniejsi lekarze Rzeczypospolitej”:

„Polscy Hipokratesi. Najświetniejsi lekarze Rzeczypospolitej”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-65-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone