Autor: Antoni Olbrychski
Tagi: Ameryka Północna, Film i telewizja, Ciekawostki i rocznice
Opublikowany: 12 maja 2015
Licencja:wolna licencja

Snoop Dogg uczy się historii z... „Gry o Tron”

Znany raper i aktor, Snoop Dogg, ma własną metodę na zgłębianie historii. Wiedzę o przeszłości czerpie z telewizyjnego hitu HBO – „Gry o Tron”.

Czego można się nauczyć oglądając „Grę o Tron”? Czy kraina Westeros, pełna przemocy, seksu i intryg politycznych, stanowi odbicie prawdziwego świata? Niektórzy skłaniają się ku odpowiedzi twierdzącej. W wywiedzie dla „New York Post”, Snoop Dogg wyznał, że jest wielkim fanem serialu. W marcu wydał album „Catch the Thrones”, inspirowany światem George’a R.R. Maritna. Powiedział przy okazji, że stanowi on dla niego cenną lekcję historii.

"
":/grafika/articles2015/snopp-dogg-i-historia/wojnaroz.jpg Pieśń Lodu i Ognia była inspirowana Wojną Dwóch Róż. Ale czy oznacza to, że z Gry o Tron można uczyć się historii? (domena publiczna)

Oglądam ten serial z przyczyn historycznych, aby spróbować zrozumieć na czym opierał się nasz świat zanim stał się takim jakim jest. Chcę wiedzieć, jaką drogę przeszliśmy z przeszłości do teraźniejszości. Lubię przyglądać się podobieństwom między „kiedyś” a „dziś”. – wyznał raper. W dalszej części wywiadu Snoop Dogg został zapytany, jaką naukę wyciągną z serialu. Odpowiedział, że zarówno w rzeczywistości telewizyjnej jak i prawdziwym świecie, ci którzy stoją przy władzy wyzyskują prostych ludzi.

Czy prezentowany przez Snoop Dogga pogląd można wyłącznie wyśmiać i odrzucić? Niekoniecznie. Autor „Pieśni Lodu i Ognia”, George R.R. Martin, sam stwierdził, że pisząc swoją powieść mocno inspirował się prawdziwą historią. Powołuje się między innymi na Wojnę Dwóch Róż (1455–1487), która stała się kanwą opowieści o rywalizacji wielkich rodów Westeros. Z kolei Krwawe Gody inspirowane były rzezią w Glencoe. Miała ona miejsce w Szkocji, w 1692 r. Wspierający jakobitów członkowie klanu MacDonald zostali zwabieni w pułapkę i zabici przez żołnierzy króla Anglii, Wilhelma III. Oczywiście są to tylko drobne, historyczne wtręty w całym morzu fikcji. Przed maturą z historii ciągle lepszym pomysłem będzie przewertowanie repetytorium, niż włączenie nowego odcinka „Gry o Tron”.

Źródło: nypost.com , smh.com.au

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

|

|

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy