Sonda Histmag: najpopularniejszy z Jagiellonów to...

opublikowano: 2017-02-05 17:26
wolna licencja
poleć artykuł:
Nasza ostatnia sonda poświęcona ulubionemu władcy Polski z dynastii Jagiellonów wyłoniła dwóch liderów. Kogo? Zapraszamy do zapoznania się z wynikami oraz zagłosowania w sprawie bardzo aktualnej – połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.
REKLAMA

22 stycznia zapytaliśmy naszych czytelników o to, który z władców z dynastii Jagiellonów (od Władysława Jagiełły do Anny Jagiellonki) jest ich ulubionym. Czołówkę było łatwo wyróżnić: trzecie miejsce zajął Zygmunt Stary (12 proc. głosów), drugie Kazimierz Jagiellończyk (26 proc.), pierwsze zaś Władysław Jagiełło (26,5 proc.). Wyniki te skłoniły nas do porównania dwóch ostatnich władców – dlaczego cieszą się oni taką popularnością?

Zapraszamy też do udzielania odpowiedzi na kolejne pytanie. Ostatnio ponownie rozpalił się spór o Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce połączyć tę placówkę z powołanym niedawno Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, tłumacząc to lepszym wykorzystaniem potencjału obydwu placówek i skupieniem się na „polskim punkcie widzenia”. Krytycy tej decyzji pokazują jej polityczny charakter – chęć wymiany kierownictwa MIIWŚ (mianowanego przez poprzednią ekipę rządzącą) oraz zmiany gotowej już ekspozycji. Spór dotarł do sądu, który aktualnie wstrzymał łączenie obydwu placówek. Czy jednak sama decyzja o połączeniu była słuszna?

Sonda potrwa do 19 lutego.

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone