Opublikowano
2018-03-01 16:02
Licencja
Wolna licencja

Sonda Histmag.org: Czy to dobrze, że od 2011 roku obchodzimy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy Was o opinię na temat obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Czy to dobrze, że od 2011 roku obchodzimy to święto? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz zaś pytamy Was o to czy państwo polskie powinno przeprosić za nagonkę antysemicką z marca 68’ roku?


12 lutego zapytaliśmy Was czy to dobrze, że od 2011 obchodzimy 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”? Dziś, właśnie w dzień tego święta przedstawiamy wyniki naszej sondy!

W naszej sondzie wzięło udział 1715 osób co już świadczy o tym jak wiele osób jest zainteresowanych tym tematem i jakie emocje on wywołuje. Temat jest kontrowersyjny i widać to po Waszych odpowiedziach. I odpowiedzi popierające dzisiejsze święto z różnych przyczyn i te przeciwko upamiętnianiu Żołnierzy Wyklętych w takiej lub innej formie wybrało wielu z naszych czytelników.

Najwięcej procent głosujących (40,41 proc.) uważa, że Żołnierze Wyklęci zdecydowanie nie zasługują na takie święto. 18,13 procent ankietowanych odpowiedziało, że to dobrze że je obchodzimy, ale powinno się przy okazji przypominać o ciemnych kartach z historii Żołnierzy Wyklętych. Natomiast 16,62 procent głosujących uważa że powinno się pamiętać o żołnierzach antykomunistycznego podziemia, ale nazwa "Żołnierze Wyklęci" jest zupełnie nietrafiona, stąd i święto jest błędem.

Wyklęci sonda

Dalej 15,51 procent głosujących Czytelników twierdzi, że Żołnierze Wyklęci zdecydowanie zasługują na takie święto, 7,41 procent uważa że warto pamiętać o Żołnierzach Wyklętych, ale święto państwowe jest niepotrzebne, a 1,92 procent nie ma zdania na ten temat.

Blisko połowa ankietowanych (47,82 proc.) uważa, że Żołnierze Wyklęci nie powinni być uhonorowani państwowym świętem. Jeśli doliczymy do tej liczby osoby, które uważają, że samo założenie święta jest błędne, bo sama nazwa Żołnierze Wyklęci jest zbyt generalizująca i niewłaściwa (16,62 proc.) to przeciwnych świętu jest większość 64,44 % głosujących. Z kolei osób popierających państwowe święto jest w sumie trochę ponad 1/3 głosujących (33,64 proc.).

Jak widać po wynikach naszej sondy zdania na temat upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych są bardzo różne, jednak większość głosujących uważa że takiego święta być nie powinno. Aż 40 % ankietowanych uważa, że Żołnierze Wyklęci wręcz nie zasługują na takie święto. Z osób popierających święto większość podkreśla, że przy okazji jego obchodów należy przypominać również o ciemnych stronach historii Żołnierzy Wyklętych.

Niewątpliwie temat jest bardzo kontrowersyjny i wielowątkowy, a co za tym idzie niestety obchodzony dzisiaj Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” prawdopodobnie długo będzie częściej dzielić niż łączyć Polaków.

O Żołnierzach Wyklętych przeczytacie w naszym portalu:

Żołnierze Wyklęci – historia i pamięć

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy po latach zapomnienia wrócili do szerokiej świadomości historycznej Polaków. Ale kim byli Żołnierze Wyklęci? Rotmistrz Witold Pilecki, major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, Danuta „Inka” Siedzikówna i inni? W naszych artykułach przybliżamy ich sylwetki, przypominamy historię ich oporu i represje stosowane przez władzę ludową, a także zastanawiamy się nad tym, jak Żołnierze Niezłomni są współcześnie upamiętniani.Czytaj dalej...

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której z okazji mijającej 50 rocznicy marca 68' roku pytamy Was czy państwo polskie powinno przeprosić za nagonkę antysemicką z marca 68’ roku? Zapraszamy do udzielania odpowiedzi! (Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i najczęstszymi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Polecamy książkę „Z Miodowej na Bracką” – Tom drugi!

Autor: Maciej Bernhardt
Tytuł: „Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego t.2”

Wydawca: i-Press [Histmag.org]

ISBN: 978-83-930226-9-4

Oprawa: miękka

Liczba stron: 240

Format: 140×195 mm

21 zł

(papierowa)

6,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: cześć_i_chwała_prawdziwym_bohaterom |

Naprzód, robocza drużyno
o wolność Hiszpanii się bić.
Dziś może przyjdzie nam zginąć,
jutro znów wolnymi być.

Nie zbraknie z nas ani jednego,
by zniszczyć faszystów i zgnieść.
— Na front, Brygado Dąbrowskiego,
sztandar wolności swój wznieś!

A gdy ten bój zakończymy
i będzie zniszczony wróg,
wtedy karabin zmienimy
na młot i roboczy pług.

Nie zbraknie z nas ani jednego,
by zniszczyć faszystów i zgnieść.
— Na front, Brygado Dąbrowskiego,
sztandar wolności swój wznieś!Odpowiedz

Gość: Kachna |

@ Gość: cześć_i_chwała_prawdziwym_bohaterom Piękne napisane.Odpowiedz

Gość: Dziadek 1930 |

Kryptonim "wyklęci" stworzono perfidnie celowo w okresie ostatnich dwóch lat. Nigdy nie używano tego okreslenie wobec żołnierzy AK. Tym razem chodzi o rehabilitację oddziałów zwiazanych z dzisiejszym ONR. Ta organizacja zdelegalizowana przed wojną za faszystowskie ciągoty dzis daje sporo głosów PiS-owi. W tym cała tajemnica.Odpowiedz

Gość: Oon |

@ Gość: Dziadek 1930
Okreslenie "Wykleci" wymyslil Leszek Zebrowski w 1993r., dotyczy glownie NSZ+AK. Nie klam wiec!Odpowiedz

Czas porzucić romantyzm,uniżność,wzajemną chciwość a przedewszystkim wywoływanie demonów,ciągłe zdrapywanie ran,animozje a zacząć budować przyszłość.Każda polityka jest zbrukana hipokryzją - nasza w szczególności.Za dużo świąt,za dużo bahaterów,fałszywych historii owianych mitami,legendami .Słodycz bohaterstwa też może zemdlić.Czas mówić jezykiem otwartym o problemach bieżących i rozwoju.Stop wszelkim uroczystościom i świętowaniu.Zabraknie dni w kalendarzu a uroczystości nie tworzą przychodu ludziomOdpowiedz

Gość: Patryk |

@ Elzbieta Zawadzka -Brawo za postawę zdroworozsądkową i trzeźwo myślącą.Odpowiedz

@ Elzbieta Zawadzka
A skąd masz taką wizję człowieka jako tylko wołu roboczego-produkcyjnego, pozbawionego duchowości, poczucia ludzkich praw, przeżywania doznanych krzywd zasypanych piaskiem historycznych kłamstw, ale i radości wyzwolenia?
Myślę, że dość chichotu nad ofiarami bezprawia i zbrodni, tymi w bezimiennych grobach, ale i żyjącymi!
Wiem, że przywracanie sprawiedliwości boli krzywdzicieli. Ale jest ona należna skrzywdzonym i dalszemu pokojowemu istnieniu społeczeństwa. Niezałatwione krzywdy społeczne odezwą sie nawet po wiekach!Odpowiedz

Gość: Kachna |

@ Elzbieta Zawadzka dobrze napisane. Dość .grzebania w przeszłości i wzniecania wzajemnej nienawiści wśród Narodu.Odpowiedz

Gość: Komar |

A co do pytania w nowej ankiecie - "Czy państwo polskie powinno przeprosić za nagonkę antysemicką z marca '68?"
- przecież władze państwa polskiego już oficjalnie przeprosiły za tę nagonkę. Co więcej - władze państwa polskiego stworzyły przepisy umożliwiające "emigrantom marcowym" odzyskanie obywatelstwa polskiego. Zatem pytanie w ankiecie jest nie na czasie.Odpowiedz

Gość: Komar |

W dyskusjach nad problemem upamiętnienia działalności tzw. "żołnierzy wyklętych" polaryzacja postaw społeczeństwa przejawia się między innymi w demonstrowaniu pogardy dla ich ofiar. No bo jeśli są czczeni jako bohaterowie, i jeśli zabijali, to na pewno zabijali słusznie. A zatem zabijani na pewno byli winni. Dziś wyczytałem stwierdzenie, że wśród ofiar "żołnierzy wyklętych" tylko niewielki procent - to byli ludzie niewinni.
Inną konsekwencją kultu "żołnierzy wyklętych" jest upowszechniające się przeświadczenie, że przeciwników politycznych (także prowadzących cywilną działalność polityczną) można zabijać.Odpowiedz
Redakcja

Redakcja Histmag.org

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org