Opublikowano
2019-03-18 18:53
Licencja
Wolna licencja

Sonda Histmag.org: Który z XIX-wiecznych wynalazków był najbardziej rewolucyjny dla ludzkości?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy, który z XIX-wiecznych wynalazków uważacie za najbardziej rewolucyjny dla ludzkości? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz z kolei kierujemy do Was pytanie: która z polskich królowych była Waszym zdaniem najlepsza?


28 lutego zapytaliśmy w naszej sondzie, który z XIX-wiecznych wynalazków uważacie za najbardziej rewolucyjny dla ludzkości? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

wynalazki XIX wieku

Zdecydowanie zwycięska okazała się opcja wynalazków związanych z elektrycznością (tj. np. żarówka), która zdobyła przychylność 25,63% głosujących. Za nią uplasował się silnik spalinowy oraz samochód (16,67%), a podium zamknęła lokomotywa parowa z rezultatem 13,62%. Dalej zrobiło się już nieco ciaśniej: radio wybrało 8,78% głosujących, z kolei 8,06% osób wybrało telefon. Ostatnia czwórka to lampa naftowa (7,17%), rewolwer (6,27%), wynalazki związane z fotografią i kinem (5,73%) oraz stetoskop (3,58%). Opcja „Inny” była z kolei wyborem 4,48% biorących udział w sondzie.

Żarówka i inne wynalazki związane z elektrycznością okazały się najchętniej wybierane – nieco ponad ćwierć wszystkich głosów padło na ten punkt z listy. Ciężko się temu dziwić – kto z nas także i dziś wyobraża sobie życie bez dobrodziejstw związanych z wykorzystaniem elektryczności? Nie zaskakuje również świetne, bo drugie, miejsce sinika spalinowego i samochodu – podobnych powodów. Choć lokomotywa parowa to dziś bardziej techniczna ciekawostka, to jednak stała się jednym z symboli XIX wieku, stąd prawdopodobnie trzeci rezultat w głosowaniu.

lokomotywa parowa Lokomotyw parowa Kolei Warszawsko-Terespolskiej, budowy zakładów Sigl (1866, domena publiczna).

Nieco dalej mamy radio, wciąż chętnie używane i telefon, który po oczywistych przemianach technologicznych stał się dla nas, jak się zdaje, jeszcze ważniejszy niż ponad sto lat temu. Lampa naftowa to relikt sprzed wielu dziesięcioleci, ale część Czytelników Histmaga jednak doceniła wynalazek Polaka, Ignacego Łukasiewicza. Co ciekawe dalej, między rewolwerem i stetoskopem, znalazły się wynalazki powiązane z kinem i fotografią – choć cenne, to chyba faktycznie nie tak rewolucyjne dla funkcjonowania świata, jak reszta wymienionych wcześniej.

Niemal 4,5% głosujących wskazało na jeszcze inne wynalazki. Jakich więc zabrakło? Zachęcamy do dyskusji i czekamy na Wasze komentarze!

W naszym portalu przeczytacie o Ignacym Łukasiewiczu – polskim „królu nafty”!

Ignacy Łukasiewicz – król nafty

O ile dzisiaj ropę naftową kojarzymy raczej z Bliskim Wschodem, o tyle w drugiej połowie XIX wieku pomyślelibyśmy: „Galicja”. O tym, czym jest „czarne złoto”, wiedzielibyśmy dzięki dokonaniom Ignacego Łukasiewicza.Czytaj dalej...

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy Was o to, która z polskich królowych była Waszym zdaniem najlepsza??

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i ostatnimi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Józef Grzyb |

Nie wątpliwie elektryczność -prąd zmienny 3faz. ,naturalnie silnik spalinowy też ale on i tak by wnet musiał się pojawić ,bo to jakby odmiana silnika parowego i naturalnie radio -na 3cim miejscu /w końcu trudno ocenić ale te wymienione 3 wynalazki one były znaczące dla rozwojuOdpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org