Sonda Histmag.org: ile godzin obowiązkowej historii powinno być realizowanych w liceum?

opublikowano: 2018-06-22 19:09
wolna licencja
poleć artykuł:
W ostatniej sondzie zapytaliśmy Was ile godzin obowiązkowej historii w podstawowym programie powinno być Waszym zdaniem realizowanych tygodniowo w liceum, w jednym roku szkolnym? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz zaś pytamy Was który z zaborców Twoim zdaniem był najgorszy dla Polski?
REKLAMA

29 maja w naszej sondzie z okazji końca roku szkolnego zapytaliśmy Was ile godzin obowiązkowej historii w podstawowym programie powinno być Waszym zdaniem realizowanych tygodniowo w liceum, w jednym roku szkolnym. Dziś przedstawiamy wyniki naszej sondy!

Zdecydowanie najwięcej głosujących (32,4 proc.) uważa, że w tygodniu powinny być 2 godziny historii, a więc tyle ile jest obecnie w programie. Blisko 1/5 głosujących (19,9 proc.) uważa jednak, że historii powinno być więcej niż 3 godziny tygodniowo. Podobna liczba naszych Czytelników (19,4%) uważa, że odpowiednią liczbą godzin byłyby 3 godziny tygodniowo. Na 1 godzinę tygodniowo zagłosowało równo 10 procent, na mniej niż 1 godzinę (na przykład historię tylko na 1 roku, później nie) oddało głos 6,9 procent Czytelników. Natomiast 11,4 procent Czytelników uważa, ze historia powinna być nauczana wyłącznie w klasach z rozszerzonym programem humanistycznym, a nie obowiązkowo we wszystkich klasach.

Klasa w Burgmuseum w Wredenhagen z obiektami z okresu 1900-1985 (fot. Peng, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported)

Jak widać zdecydowana większość głosujących, bo aż 88,6 procent uważa, że historia jest potrzebna w obowiązkowym nauczaniu dla wszystkich uczniów liceów. 32,4 procent naszych Czytelników uważa, że obecna liczba obowiązkowych godzin jest idealna i tak powinno pozostać. Przypomnijmy, że właśnie ta liczba godzin została ostatnio ustalona (czy też przywrócona) przy okazji reformy edukacji. Więcej o tej sprawie można przeczytać tutaj.

Jednak warto zauważyć, że aż 39,3 procent głosujących, czyli więcej, niż zwolenników obecnej sytuacji uważa, że historii w szkole powinno być więcej niż jest jej teraz. Co oczywiście nie jest szczególnie dziwne, zważywszy na to, że nasi Czytelnicy szczególni interesują się tą nauką.

Na drugim biegunie są Ci, którzy uważają, że historii powinno nauczać się mniej niż dwie godziny tygodniowo. Takich osób wśród głosujących w naszej sondzie było 16,9 procent. Jeśli doliczymy do nich osoby uważające, że historii w programie obowiązującym wszystkich uczniów w ogóle nie powinno być, to otrzymamy 28,3 procent tak głosujących.

Możemy wyciągnąć z tego wniosek, że głosujący w naszej sondzie dzielą się na 3 grupy, każda po mniej więcej, w dużym przybliżeniu, 1/3 głosujących : osoby, które uważają, że powinno być więcej obowiązkowej historii w liceum, osoby, które uważają, że obecna sytuacja jest odpowiednia, i osoby, które uważają że obecnie historii jest za dużo. Oczywiście warto zaznaczyć, że ta pierwsza grupa jest większa od ostatniej.

Polecamy też tekst naszego publicysty dr. Sebastiana Adamkiewicza, w którym zastanawiał się on nad reformami podstawy programowej z historii:

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy Was który z zaborców był najgorszy dla Polski Zapraszamy do udzielania odpowiedzi!

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i najczęstszymi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Polecamy książkę: „Historia. Poradnik maturalny”

Sebastian Adamkiewicz, Karolina Sikała
„Historia. Poradnik maturalny”
cena:
Okładka:
miękka
Liczba stron:
160
Format:
135x200
Redakcja:
Michał Świgoń
ISBN:
978-83-62329-12-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone