Opublikowano
2018-05-09 17:51
Licencja
Wolna licencja

Sonda Histmag.org: który kraj Waszym zdaniem w największym stopniu przyczynił się do pokonania III Rzeszy w trakcie II wojny światowej?

W ostatniej błyskawicznej sondzie zapytaliśmy Was który kraj Waszym zdaniem w największym stopniu przyczynił się do pokonania III Rzeszy w trakcie II wojny światowej? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz zaś pytamy Was którą ze słynnych kobiet, które odegrały znaczącą rolę w historii, cenicie najbardziej?


4 maja w szybkiej sondzie zapytaliśmy Was który kraj Waszym zdaniem w największym stopniu przyczynił się do pokonania III Rzeszy w trakcie II wojny światowej Dziś przedstawiamy wyniki naszej sondy!

Sonda który z krajów w największym stopniu przyczynił się do pokonania III Rzeszy

W sondzie, mimo że trwała tylko parę dni wzięło udział aż 419 naszych Czytelników. Najwięcej procent głosujących, bo prawie połowa (48 proc.) wskazało, że krajem który w największym stopniu przyczynił się do pokonania Niemiec w trakcie II wojny światowej był ZSRR. Więcej niż 1/4 głosujących Czytelników (28 proc.) Wskazało na USA, 13 procent oddało głos na Polskę, a tylko 3% na Wielką Brytanię. 4% osób biorących udział w sondzie uważa, że jeszcze inny kraj w największym stopniu przyczynił się do pokonania III Rzeszy. Natomiast 4% nie ma zdania na ten temat.

Marszałkowie Żukow, Montgomery i Rokossowski w Berlinie, przy Bramie Brandenburskiej. Symbol zwycięstwa nad Hitlerem (domena publiczna).

Jak widać zdecydowanie najwięcej osób, gdyż prawie połowa wszystkich głosujących uważa, że to Związek Radziecki najbardziej przyczynił się do pokonania hitlerowskich Niemiec. Nie jest to nic dziwnego, gdyż to klęska wojsk III Rzeszy w bitwie pod Stalingradem i początek rosyjskiej kontrofensywy w czasie tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej były ogromnie ważnym punktem zwrotnym, który umożliwił rozpoczęcie przełamywania niemieckiej dominacji w Europie.

Nie dziwi też, że duża cześć czytelników wskazuje na USA, których przyłączenie się do II Wojny Światowej miało ogromny wpływ na ostateczne zwycięstwo aliantów. Głosujący docenili też rolę Polski w zwycięstwie nad Niemcami, zapewne myśląc zarówno o działaniach polskiego państwa podziemnego, jak polskich oddziałach walczących w wielu ważnych bitwach II Wojny Światowej. Niewiele osób, bo tylko 3%, czyli mniej niż na „inny kraj”, wskazało na Wielką Brytanię, która (także dzięki polskim lotnikom) zdołała obronić się przed Hitlerem i odgrywała ogromną rolę w ustanowieniu powojennego porządku w Europie.

Podobne badanie przeprowadziła brytyjska firma YouGov, która swoją ankietę przeprowadziła wśród przedstawicieli czterech narodowości:

Kto odegrał największą rolę w pokonaniu III Rzeszy? Odpowiadają Brytyjczycy, Amerykanie, Niemcy i Francuzi

YouGov, brytyjska firma zajmująca się badaniami rynku i opinii publicznej, przeprowadziła niedawno ankietę wśród przedstawicieli czterech narodowości. Pytano ich o to, kto odegrał największą rolę w pokonaniu III Rzeszy. Wyniki, zależnie od narodowości, znacznie się różnią.Czytaj dalej...

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której, z okazji zbliżającej się rocznicy męczeńskiej śmierci Joanny d'Arc pytamy Was którą ze słynnych kobiet, które odegrały znaczącą rolę w historii, cenicie najbardziej? Zapraszamy do udzielania odpowiedzi!

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i najczęstszymi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Polecamy książkę „Z Miodowej na Bracką”:

Autor: Maciej Bernhardt
Tytuł: „Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”

Wydawca: i-Press [Histmag.org]

ISBN: 978-83-925052-9-7

Oprawa: miękka

Liczba stron: 334

Format: 140×195 mm

24 zł

(papierowa)

8,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: AWU |

Na załączonym zdjęciu sowieckie marszały paradują po Berlinie w mundurach uszytych z angielskiej gabardyny i butach z kanadyjskiej skóry.. reszta nie wymaga komentarza?Odpowiedz

Gość: Eileen |

Najpierw dla porządku jedna uwaga: To naziści przegrali wojnę tylko Niemcy przegrały wojnę. Kto najbardziej się przyczynił do pokonania Niemiec? Ten kto pozbawił ich oręża. Zniszczenie niemieckiego przemysłu zbrojeniowego pozbawiło armię środków bojowych. Reszta dopowiedzcie sobie sami.Odpowiedz

Paradoksalnie uważam, że były to... Niemcy, a w zasadzie ich ówczesny Wódz Narodu, czyli Adolf H. Uzasadnienie: W pierwszych latach swoich rządów i podbojów skutecznie potrafił nie tylko zastraszyć i przekonać pseudopacyfistyczne rządy "zachodu", że jego agresja zostanie skierowana wyłącznie na wschód od Niemiec (dzięki temu "zachód" nie wykonał m.in. zobowiązań sojuszniczych wobec Polski).
Równolegle potrafił nie tylko oszukać i zarazem osłabić najgroźniejszego przeciwnika, czyli Rosję Radziecką (m.in. ćwicząc swoje wojska na ich poligonach, a potem cwanym zagraniem wywiadowczym zlikwidował ogromną część doświadczonych dowódców wojskowych), to jeszcze pozyskał pomoc SRR w pokonaniu pierwszego państwa, które stawiło mu aktywny, zbrojny opór (Polskę).
Potem jednak "zawsze zwycięskiemu" Adolfowi H. woda sodowa uderzyła do głowy i zaczął popełniać karkołomne błędy... Dzięki czemu zmusił adwersarzy, w tym NAWET "zachód" do zawarcia sojuszy, których zwieńczeniem było przystąpienie USA do wojny. A to był już początek nieuniknionej przegranej, w czasie której "nieomylny wódz" popełniał błędny godne paranoicznego kaprala, jakim rzeczywiście był. Na szczęście m.in. dla odtworzenia Polski, która pomimo przegrania II wojny światowej - PRZETRWAŁA, choć w zmienionym kształcie (nie wyłącznie terytorialnym).
Upór Hitlera i jego szczęście w unikaniu zamachu bardzo pomogły w tym, aby Niemcy nie zawarli pokoju wcześniej, pokoju, po którym Polska prawdopodobnie nie zostałaby odtworzona... Wystarczy zapoznać się z koncepcjami tych, którzy zorganizowali m.in. "zamach płk Stauffenberga" w 1944r.Odpowiedz

Gość: ola22 |

@ Wojciech Banaszak, Szczecin
w takim razie wojnę wygrali Amerykanie, którzy zniszczyli nalotami Zagłębie RuhryOdpowiedz

Gość: Lukas |

Gdyby nie pomoc USA i państw zachodu ruscy dostaliby lanie, pożyczki, dostawy sprzętu, bez tego ruskie by się mogli kamieniami bronić.Odpowiedz

Gość: Komar |

@ Gość: Lukas - skoro USA miały wszystko, co było potrzebne do pokonania hitlerowskich Niemiec, to dlaczego same nie zwyciężyły hitlerowców, tylko musiały wspierać się Armią Czerwoną?
A co do wyników ankiety - do jakich szkół chodziło te 13% uczestników ankiety twierdzących, że największy wkład w zwycięstwo nad Niemcami - miała Polska?Odpowiedz

Gość: eMAiKS |

@ Gość: Komar - Dlaczego musiały wspierać się Armią Czerwoną? A po co kowal ma cęgi? Żeby sobie rąk nie poparzyć.Odpowiedz

Gość: Giray |

@ Gość: Komar do dobrych szkół bo pamiętają, kto rozgryzł Enigmę.Odpowiedz

Gość: dls Cowboy |

Co za glupowate pytanie, wiadomo ZSRR. Nasi dzielni Zolnerze I i II Armi WP wyzwolili z nimi Polske, ale teraz nie wolno !!! o tym mowic i pisac.
Prawda kole w oczy.
Berlinczycy to teraz Zolnierze Wykleci.Odpowiedz

Gość: Pietiawie |

@ Gość: dls Cowboy "ale teraz nie wolno !!! o tym mowic i pisac." Przecież piszesz :D i nic za to nie grozi.Odpowiedz

@ Gość: dls Cowboy Berlińczycy???-Czyli landszturm???Ha,ha,ha!!!Odpowiedz
Maciej Zaremba

Redaktor naczelny Histmag.org. Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org