Opublikowano
2018-02-12 18:23
Licencja
Wolna licencja

Sonda Histmag.org: najwybitniejszym królem z dynastii Piastów był...

W ostatniej sondzie zapytaliśmy Was który król z dynastii Piastów był Waszym zdaniem najwybitniejszym władcą? Czy wygrał popularny ostatnio dzięki Koronie Królów Kazimierz Wielki? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz zaś pytamy Was o opinię na temat obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Czy to dobrze, że od 2011 roku obchodzimy to święto?


31 stycznia zapytaliśmy Was który król z dynastii Piastów był Waszym zdaniem najwybitniejszym władcą? Nie ukrywamy, że zainspirowała nas do tego pytania również popularność telenoweli TVP Korona Królów. I mimo że Kazimierz Wielki rzeczywiście zajął wysokie miejsce w naszej sondzie, to nie on uzyskał największą liczbę Waszych głosów.

W naszej sondzie wzięło udział prawie 1000 osób. Najwięcej procent odpowiedzi (33 proc.) zebrał Bolesław II Śmiały. Niewielu mniej głosujących wskazało na Kazimierza III Wielkiego (32 proc. ankietowanych). Trzecie miejsce w głosowaniu zajął Bolesław Chrobry, który zebrał 22 proc. głosów głosujących Czytelników.

Dalsze odpowiedzi zyskały już mniej Waszych głosów. A byli to kolejno: Władysław III Łokietek (7 proc.), Przemysł II (3 proc.) i Mieszko II Lambert (3 proc.).

Sonda królowie Piastów

Pierwsze miejsce może zaskakiwać, gdyż Bolesław Szczodry, często nazywany również Śmiałym jest wciąż jednym z najbardziej kontrowersyjnych władców w historii Polski. Wynika to głównie z jego konfliktu z biskupem Stanisławem ze Szczepanowa, który stał się przyczyną upadku króla. Jednak Nasi Czytelnicy jak widać zdecydowanie bardziej doceniają zasługi Bolesława, z których największa jest przyczynienie się się do podniesienia z upadku państwa Piastów po załamaniu z czasów Mieszka II, czy sama koronacja królewska. Głosujący mogli też docenić odważną i szeroko zakrojoną politykę zagraniczną Bolesława i umocnienie państwa, którego dokonał. Najwyraźniej te zasługi okazały się ważniejsze niż ostateczny konflikt z biskupem i upadek króla, wokół których przez setki lat narosło o wiele więcej propagandy, niż pozostało sprawdzonych i pewnych informacji.

O Bolesławie Szczodrym, jego panowaniu i późniejszej czarnej legendzie przeczytacie w naszym portalu:

Bolesław Śmiały i jego czarna legenda

Bolesław II, zwany Śmiałym lub Szczodrym, to do dziś jeden z najbardziej kontrowersyjnych władców w historii Polski. Wzmocnił państwo i sprawił, że liczono się z nim w Europie. To, co wiemy o jego upadku, uwikłane jest nici różnorodnej propagandy.Czytaj dalej...

Nie dziwią natomiast kolejne miejsca w naszej sondzie, gdyż Kazimierz III Wielki jest powszechnie uznawany za jednego z najwybitniejszych władców Polski, a o jego reformach słyszał każdy Polak, chociażby dzięki popularnemu powiedzeniu. Nie dziwi również miejsce Bolesława Chrobrego, który uznawany jest powszechnie za wielkiego wodza, wojownika i zdobywcę, mimo że jego podboje w dalszej perspektywie okazały się nietrwałe. Dziwić może natomiast dopiero 4 miejsce i mała liczba głosów oddana na Władysława Łokietka, który skutecznie zjednoczył Królestwo Polskie po okresie rozbicia dzielnicowego.

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której z okazji nadchodzącego państwowego święta pytamy Was czy to dobrze, że od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”? Zapraszamy do udzielania odpowiedzi! (Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i najczęstszymi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Polecamy e-book Marcina Sałańskiego pt. „Wielcy polskiego średniowiecza”:

Autor: Marcin Sałański
Tytuł: „Wielcy polskiego średniowiecza”

ISBN: 978-83-65156-09-9

Wydawca: Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)

Stron: 71

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

5,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Igor |

Teza o upadku Bolesława II jest bardzo śmiała. Przyczyną upadku Bolesława był konflikt z możnymi , a nie ze Stanisławem. Stanisław został skazany prawomocnym wyrokiem za zdradę na okaleczenie. Król stal po stronie papiestwa, Stanisław cesarstwa w sporze o inwestyturę. Inna sprawa, że w potem dorobiono do tego cała ideologię.Odpowiedz

Gość: Komar |

@ Gość: Igor -
a może jakieś mocne dowody na to, że w sporze o inwestyturę biskup krakowski Stanisław występował aktywnie przeciwko papieżowi Grzegorzowi VII?
A jeśli w sporze o inwestyturę biskup Stanisław optował za wzmocnieniem uprawnień władzy świeckiej, to dlaczego władza świecka uznała to za zdradę i ukarała biskupa śmiercią?Odpowiedz

Gość: Mr piotr |

Przemysł II nie był z dynastii PiastówOdpowiedz

Gość: Mikołaj |

@ Gość: Mr piotr
Owszem, był ostatnim Piastem z linii wielkopolskiej; zamordowany w Rogoźnie w 1296 r. Nie chodzi o Przemysła Ottokara II, króla Czech, poległego w 1278 r.Odpowiedz
Redakcja

Redakcja Histmag.org

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org