Sonda Histmag.org: najwybitniejszym królem z dynastii Piastów był...
31 stycznia zapytaliśmy Was który król z dynastii Piastów był Waszym zdaniem najwybitniejszym władcą? Nie ukrywamy, że zainspirowała nas do tego pytania również popularność telenoweli TVP Korona Królów. I mimo że Kazimierz Wielki rzeczywiście zajął wysokie miejsce w naszej sondzie, to nie on uzyskał największą liczbę Waszych głosów.
W naszej sondzie wzięło udział prawie 1000 osób. Najwięcej procent odpowiedzi (33 proc.) zebrał Bolesław II Śmiały. Niewielu mniej głosujących wskazało na Kazimierza III Wielkiego (32 proc. ankietowanych). Trzecie miejsce w głosowaniu zajął Bolesław Chrobry, który zebrał 22 proc. głosów głosujących Czytelników.
Dalsze odpowiedzi zyskały już mniej Waszych głosów. A byli to kolejno: Władysław III Łokietek (7 proc.), Przemysł II (3 proc.) i Mieszko II Lambert (3 proc.).
Pierwsze miejsce może zaskakiwać, gdyż Bolesław Szczodry, często nazywany również Śmiałym jest wciąż jednym z najbardziej kontrowersyjnych władców w historii Polski. Wynika to głównie z jego konfliktu z biskupem Stanisławem ze Szczepanowa, który stał się przyczyną upadku króla. Jednak Nasi Czytelnicy jak widać zdecydowanie bardziej doceniają zasługi Bolesława, z których największa jest przyczynienie się się do podniesienia z upadku państwa Piastów po załamaniu z czasów Mieszka II, czy sama koronacja królewska. Głosujący mogli też docenić odważną i szeroko zakrojoną politykę zagraniczną Bolesława i umocnienie państwa, którego dokonał. Najwyraźniej te zasługi okazały się ważniejsze niż ostateczny konflikt z biskupem i upadek króla, wokół których przez setki lat narosło o wiele więcej propagandy, niż pozostało sprawdzonych i pewnych informacji.
O Bolesławie Szczodrym, jego panowaniu i późniejszej czarnej legendzie przeczytacie w naszym portalu:
Nie dziwią natomiast kolejne miejsca w naszej sondzie, gdyż Kazimierz III Wielki jest powszechnie uznawany za jednego z najwybitniejszych władców Polski, a o jego reformach słyszał każdy Polak, chociażby dzięki popularnemu powiedzeniu. Nie dziwi również miejsce Bolesława Chrobrego, który uznawany jest powszechnie za wielkiego wodza, wojownika i zdobywcę, mimo że jego podboje w dalszej perspektywie okazały się nietrwałe. Dziwić może natomiast dopiero 4 miejsce i mała liczba głosów oddana na Władysława Łokietka, który skutecznie zjednoczył Królestwo Polskie po okresie rozbicia dzielnicowego.
Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której z okazji nadchodzącego państwowego święta pytamy Was czy to dobrze, że od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”? Zapraszamy do udzielania odpowiedzi! (Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i najczęstszymi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).