Sowizdrzał Online (1)

opublikowano: 2010-10-15 20:21
wolna licencja
poleć artykuł:
Październik, a nas coraz bardziej straszy się nadchodzącą zimą. Te ciekawe obawy podsumowuje Tomasz Ulanowski, dziennikarz GW, któremu przypominają one stary dowcip o Indianach zbierających chrust na zimę już w połowie dziesiątego miesiąca roku. Widząc to biali kiwali głowami. _A skąd Indianie wiedzieli, że mają się przygotować na zimno i śnieżyce?_ – pyta felietonista. No bo biali kiwali głowami.
REKLAMA
Sebastian Adamkiewicz – celebryta, hochsztapler. Na Piotrkowskiej mówi się, że jest związany ze służbami specjalnymi, bo jego teksty są zbyt dobrze pozycjonowane w Internecie.

Nie chodziliśmy do barów mlecznych. Chodziliśmy na piwo – wypalił na spotkaniu ze studentami prezydent Komorowski, odpowiadając na pytanie o likwidację dopłat do popularnych jadłodajni. Cóż, Maria Antonina też zamiast chleba proponowała ludowi Paryża ciastka, ale nasz Światowid nie chce chyba skończyć tak jak ona.

Tymczasem trwają wielkie przeprowadzki. Premier Polski przeprowadził się do Sejmu, gdzie dniem i nocą pilnuje procesów legislacyjnych. Przebił go chyba tylko prezydent Chile, który zamieszkał w kopalni czuwając nad... prawidłowym wykonywaniem hymnu tego pięknego kraju przez wydobytych spod ziemi górników. Niestety nawet w wynajdywaniu tematów zastępczych nie jesteśmy liderami.

Prosiłam, żeby nie brał... - nie, to wbrew pozorom nie początek wywiadu matki załamanej nałogiem narkotykowym swojego syna. To tylko relacja z rozmów znanej politolożki i socjolożki z liderem polskiej opozycji i jednym z kandydatów na prezydenta. I jak w tym kraju nie być szczęśliwym?

Kościół hamował postęp. Nauką się interesuję, taką bardziej rozwiniętą – fizyką, i wiem, co Kościół robił w średniowieczu – powiedział w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”, Dominik Taras, inicjator protestów przeciwko krzyżowi na Krakowskim Przedmieściu. Ciekawe, które twierdzenie fizyczne przekazało mu tak szokujące informacje.

Marek Kondrat stwierdził, że pomnik Małego Powstańca jest obraźliwy. Mówią, że to dzisiejsza młodzież jest niewychowana, a tu nawet taki mały powstaniec...

W ostatnią niedzielę minęło pół roku od katastrofy smoleńskiej. Dzień ten nauczył nas, że pamięć o zmarłych można czcić w dwojaki sposób – wspominając ich lub urządzając manifestacje polityczne pod Pałacem Prezydenckim. Już się boje tego, co będzie się działo 1 listopada, jak Rodacy wezmą sobie do serca tę drugą metodę.

Zebrani we wspomnianą półrocznicę manifestanci śpiewali pieśń Boże coś Polskę, w refrenie wymownie podkreślając śpiewany w czasie szczególnego ucisku wers: ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie. Śpiewał razem z nimi i Jarosław Kaczyński. Zastanawiam się, czy prezes kompletnie już odleciał, czy PiS zaczął zarabiać na kampanię przed wyborami samorządowymi organizując rekonstrukcje historyczne?

REKLAMA

Związane z Krytyką Polityczną Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego oburzone jest wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego wygłoszoną na antenie Radia Maryja, która sugeruje, że warszawska siedziba Stowarzyszenia (róg Nowego Światu i Świętokrzyskiej), została przyznana młodym lewicowcom na preferencyjnych zasadach. Reagując na tę potwarz, wydali oświadczenie, które kończą słowami: Informujemy prezesa Jarosława Kaczyńskiego oraz dyrektora Radia Maryja Tadeusza Rydzyka, że za oszczerstwa rzucane pod adresem którejkolwiek z instytucji prowadzonych przez Stowarzyszenie grozi im nie tylko piekło, ale wcześniej proces w polskim sądzie. Obawiam się jednak, że ani jednego, ani tym bardziej drugiego Ci Panowie się nie boją.

W Świebodzinie powstaje największy na świecie pomnik Chrystusa Króla. Monument, którego odsłonięcie planowane jest na koniec listopada, ma mieć aż 33 metry wysokości. Na miejscu Jarosława Kaczyńskiego już czułbym się urażony.

Poseł Palikot tworzy nowy ruch polityczny. Największy aplauz widowni pierwszego zjazdu Ruchu Poparcia Palikota wzbudziło stwierdzenie, że tłuste brzuchy biskupów nie powinny brać udziału w uroczystościach państwowych. Najbardziej klaskał Ryszard Kalisz.

Taka data jak dzisiejsza nie zdarza się często. 10 dnia 10 miesiąca 2010 rok obchodzi swoje imieniny. Internauci mobilizują się i masowo zapowiadają, że o godzinie 10.10 upamiętnią wyjątkową chwilę – z podnieceniem pisali dziennikarze TVN24. Faktycznie kolejna taka okazja dopiero za cały rok: 11.11.2011 o 11.11.

Na kolejnego Sowizdrzała nie trzeba będzie czekać aż tyle. Podsumowanie wydarzeń kolejnego tygodnia już w następny piątek.

Komentarze z cyklu „Sowizdrzał Online” publikujemy co tydzień w piątki.

Przypominamy, że felietony publikowane w naszym serwisie zawierają osobiste opinie naszych redaktorów i publicystów. Nie przedstawiają one oficjalnego stanowiska redakcji "Histmag.org".

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Sebastian Adamkiewicz
Publicysta portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone