Sowizdrzał Online (9)

opublikowano: 2011-04-02 16:46
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
_Prima aprilis_. Media wyprzedzały się w nabieraniu swoich czytelników. Jednak nic więcej nie powie o ich kompleksach niż uważne przyjrzenie się, jakie wiadomości uznały za przejaw dobrego żartu.
REKLAMA

Serwis Youtube.com zmienił logo. Teraz pojawiła się w nim data powstania serwisu – 1911. Co to za żart? Ktoś pamięta, kiedy było to naprawdę? W 1913? Taką politykę przynajmniej prowadzi.

***

„Nowa Trybuna Opolska” poinformowała, że wkrótce pracownicy lokalnych urzędów będą się posługiwać śląską gwarą. Smutne, gdy ludzie nie pamiętają, gdzie jest stolica Śląska. Prawda?

***

Portal rudaslaska.naszemiasto.pl cieszy się, że Śląsk będzie miał metro: Tę informację podajemy, jako pierwsi. Zabrze rezygnuje z udostępnienia Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej turystom. Po konsultacji z ekspertami z Zagłębia Ruhry, władze miasta postanowiły, że podziemnym wyrobiskiem będzie jeździć metro! Podziemny pociąg będzie docierał aż do Chorzowa, później także do innych miast. Kompleks Warszawy?

***

Portal Śląska Cieszyńskiego gazetacodzienna.pl (pozdrawiamy publikującego w nim teksty naszego redakcyjnego kolegę Michaela Morysa-Twarowskiego) dramatycznie informuje, że w Cieszynie na granicy polsko-czeskiej powstanie McDonald’s. Dziś w tym budynku znajduje się między innymi siedziba Klubu Krytyki Politycznej. Cenię działalność Krytyki, ale może wreszcie w Cieszynie można byłoby zjeść coś ciepłego po 20:00?

***

Paweł Brągiel, lokalny polityk Platformy Obywatelskiej, na swojej stronie poinformował, że pod koniec maja prezydent USA Barack Obama odwiedzi Polskę z dwudniową wizytą. Oprócz Warszawy Obama odwiedzi jedno z innych miast w Polsce najprawdopodobniej będzie to Wisła. Czyżby „Wisła” była jedną z nielicznych nazw polskich miejscowości, którą prezydent Komorowski potrafi napisać poprawnie?

***

W „Polityce” wkrętka – felieton Jarosława Kaczyńskiego (naprawdę napisał go Daniel Passent): Może ktoś zapytać, dlaczego zgodziłem się napisać felieton do POLITYKI, choć bliżej mi do „Gazety Polskiej”, „Rzeczpospolitej” czy „Uważam Rze”? Krótka odpowiedź brzmi: Einmal ist keinmal [podkreślenie – Ł.G.]. Ja w POLITYCE jestem gościem, a nie – jak pan Tusk w „Wyborczej” – gospodarzem. Panie Danielu, lubimy w towarzystwie pochwalić się czytaniem Kundery, co nie?

***

My też postanowiliśmy rozśmieszyć czytelników. Doczekaliśmy się! O naszych działaniach bardzo pozytywnie napisał jeden z czołowych polskich tygodników opiniotwórczych, ilustrując materiał o naszej redakcji zdjęciem na okładce! Bardzo dziękujemy redakcji tygodnika „Uważam Rze” za okazaną życzliwość – napisaliśmy. Tak, robimy wszystko, by zdobyć serca prawicowych czytelników.

***

I na koniec. W ogóle przeglądając dzisiejszą prasę, trudno odróżnić informacje żartobliwe od tych prawdziwych. I niestety nie świadczy to źle o poczuciu humoru kolegów z innych redakcji, nie świadczy to źle o poziomie polskiej prasy. Nie, świadczy to źle o polskiej rzeczywistości, a konkretnie o naszej polityce – napisał na swoim blogu publicysta „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński. Wy potraficie?

Komentarze z cyklu „Sowizdrzał Online” publikujemy w każdą sobotę.

Przypominamy, że felietony publikowane w naszym serwisie zawierają osobiste opinie naszych redaktorów i publicystów. Nie przedstawiają one oficjalnego stanowiska redakcji „Histmag.org”.

Korekta: Justyna Piątek

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Łukasz Grzesiczak
Łukasz Grzesiczak – rocznik 1981. Absolwent filozofii UJ, próbuje skończyć bohemistykę na UJ. Przygotowuje doktorat o Europie Środkowej w Instytucie Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracował jako piarowiec kultury, asystent senatora oraz wydawca on-line w portalu społecznościowym. Czechofil, dziennikarz, recenzent kulturalny – obecnie współpracuje m.in. z tygodnikiem „Przegląd”, czeskim magazynem „Listy”, „Nową Europą Wschodnią”, „Witryną czasopism” i portalem „polis.edu.pl”. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Newsweeku”, „GW”, „Dzienniku Zachodnim”, „Twórczości” i „Lampie”. Jego proza ukazywała się na łamach „Pograniczy”. Tłumaczy z języka czeskiego i słowackiego. Uwielbia kawę, domino, Milana Kunderę i The Clash. Bloguje na http://kostelec.blox.pl

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone