Średniowieczna duchowość w rękopisach Biblioteki Kórnickiej już wkrótce dostępna dla wszystkich! [galeria]

Trwają prace nad digitalizacją zbiorów Biblioteki Kórnickiej, dzięki którym dostęp do nich dla wszystkich miłośników historii stanie się o wiele łatwiejszy. Zobaczcie jak wygląda kilka najcenniejszych średniowiecznych rękopisów, które już wkrótce będzie można oglądać w całości w zdigitalizowanej wersji!
Jednym z niezwykle cennych digitalizowanych średniowiecznych zabytków ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej jest rękopis (rozm. 240x16 mm) słynnej czwartej księgi Dialogów papieża Grzegorza I Wielkiego, reformatora kościoła i stosunków władzy świeckiej i duchownej. Został spisany na pergaminie najpewniej na przełomie XIII/XIV wieku. Oprawa księgi jest znacznie późniejsza: grube deski i popielata skóra pochodzą z XIX wieku. Spisujący posługiwał się minuskułą gotycką. Dialogi są zdobione niebiesko, czerwono, zielono i biało – zarówno inicjały jak i towarzyszące im drobne floratury. Ten średniowieczny rękopis został sprowadzony do Biblioteki Kórnickiej przez jej twórcę Tytusa Działyńskiego, niestety nie wiemy w jaki sposób trafił w jego ręce.

Postępy w digitalizacji można śledzić na bieżąco w portalu Facebook pod linkiem: https://www.facebook.com/PlatformaCyfrowaBKPAN/.

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy