Autor: Mat. pras.
Tagi: Newsy, Muzea i instytucje kultury, Śląsk, Reklamy
Opublikowany: 2020-10-14 05:07
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Startuje projekt „Wirtualnych wystaw wiele...” w Muzeum w Gliwicach. Stwórz swoją własną muzealną wystawę!

Projekt „Wirtualnych wystaw wiele...” to możliwość indywidualnego zaaranżowania wnętrza Muzeum w Gliwicach zabytkami w 2D i 3D! Zaprojektowanymi wystawami można dzielić się np. w mediach społecznościowych, a kto wie, może jakąś ekspozycję uda się zrealizować w świecie rzeczywistym! Projekt wystartuje 23 października.

Zapraszamy do wirtualnego świata Muzeum w Gliwicach. Przed Państwem sale wystawiennicze i nasze zbiory w postaci cyfrowej: zdigitalizowane jako wysokiej jakości fotografie bądź jako trójwymiarowe skany obiektów (3D), a do tego – moc materiałów edukacyjnych. Mamy nadzieję, że aranżowanie wirtualnych wystaw nie tylko pozwoli Wam poznawać dzieje Gliwic i regionu wplecione w historię Polski i powszechną, ale też twórczo się realizować, tym bardziej, że program daje możliwość dodawania do ekspozycji własnych materiałów, takich jak zdjęcia, rysunki czy teksty.

Zaprojektowanymi wystawami będziecie się mogli Państwo dzielić np. w mediach społecznościowych, a kto wie, może jakąś ekspozycję uda się nam zrealizować w świecie rzeczywistym, układ wirtualnych sal odtwarza bowiem pomieszczenia wystawiennicze Muzeum w Gliwicach. Wierzymy, że nie znudzicie się szybko aranżowaniem wystaw, tym bardziej, że wirtualne magazyny mogą pomieścić nieograniczoną ilość zabytków, a my będziemy je rozbudowywać. W zbiorach Muzeum w Gliwicach znajduje się obecnie ponad 100 tysięcy obiektów, więc eksponatów na pewno nie zabraknie…

Projekt „Wirtualnych wystaw wiele…” to unikalna w skali kraju propozycja – dzięki dofinansowaniu w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstało atrakcyjne narzędzie służące edukacji, jak również upowszechnianiu historii i dziedzictwa kulturowego Gliwic, Górnego Śląska i Polski oraz zbiorów zgromadzonych w Muzeum w Gliwicach. Autorką projektu jest Ewa Chudyba, przez lata tworząca Dział Edukacji i Promocji Muzeum w Gliwicach.

Projekt został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego – Jakuba Chełstowskiego.

Projekt Wirtualnych wystaw wiele... miał na celu rozbudowanie strony WWW Muzeum i przekształcenie jej w interaktywną platformę umożliwiającą twórcze korzystanie z zasobów cyfrowych naszej instytucji. W ramach projektu powstała nowa podstrona: „Twoja wirtualna wystawa”, w oparciu o którą tworzyć można własne ekspozycje, aranżując trójwymiarowe, wirtualne sale wystawiennicze, gdzie rolę eksponatów pełnią wizerunki zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach.

Wystawy tworzyć można w obrębie 6 modułów tematycznych:

 • (a) „Archeologia powiatu gliwickiego”,
 • (b) „Najcenniejsze i najciekawsze zabytki Muzeum w Gliwicach”,
 • (c) „Królewska Odlewnia Żelaza”,
 • (d) „Zabytki Działu Etnografii. Zwyczaje, obrzędy i tradycje ziemi gliwickiej”,
 • (e) „Gliwicka fotografia”,
 • (f) „Wirtualny portret Gliwic. Twoja historia miasta”.

Warto podkreślić, że podstrona „Twoja własna wystawa” obudowana jest materiałami edukacyjnymi, w tym wskazówkami bibliograficznymi – co pozwoli nauczycielom również samodzielnie wykorzystywać je w pracy z uczniami.

Projekt powstał z myślą o prowadzeniu atrakcyjnych działań upowszechniających i edukacyjnych w przestrzeni on-line z wykorzystaniem zasobów cyfrowych Muzeum. Ma pozwolić szerokiej grupie odbiorców (tak indywidualnych, jak i grup szkolnych i in.) – nie tylko biernie korzystać z zasobów cyfrowych, ale też twórczo je przetwarzać, co przyczyni się do redystrybucji dóbr kultury. Wystawy oczywiście każdy może aranżować indywidualnie, o dowolnej porze, ale oprócz tego będziemy organizować warsztaty on-line na platformie ZOOM, prowadzone przez muzealnych edukatorów, w trakcie których będziemy nie tylko projektować wystawy, ale przede wszystkim przybliżać zbiory Muzeum w Gliwicach, związane z określonym tematem, a także właściwy im kontekst historyczny i kulturowy. Pierwsze warsztaty już w sobotę – 24 października. W kolejnym tygodniu odbędą się webinaria dla nauczycieli i dla seniorów. Teraz dziadkowie będą mogli zabrać wnuki do wirtualnego Muzeum na zaprojektowaną przez siebie wystawę. Zajęcia on-line dla szkół rozpoczynamy od 28 października. W dalszej przyszłości – zapewne zaprosimy Państwa na wirtualne oprowadzania po wirtualnych wystawach zaaranżowanych przez naszych kustoszy. Niewątpliwie podstrona „Twoja wirtualna wystawa” ułatwi także dostęp do oferty edukacyjnej Muzeum i jego zasobów cyfrowych tym, którzy ze względu na niepełnosprawność nie mogą uczestniczyć bezpośrednio w prowadzonych przez nas zajęciach w salach edukacyjnych – wyjaśnia Ewa Chudyba, autorka projektu.

Zabytki do wirtualnych zbiorów wybrali i opracowali muzealnicy:

 • Anna Kwiecień (kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego),
 • Monika Michnik (kierownik Działu Archeologii),
 • Damian Recław (kierownik Działu Historii),
 • Anna Piontek (p.o. kierownika Działu Etnografii),
 • Wojciech Ciuraj (z-ca kierownika Domu Pamięci Żydów Górnośląskich)
 • Patrycja Gwoździewicz (kustosz w Dziale Sztuki i Rzemiosła Artystycznego),
 • Joanna Puchalik (kustosz w Dziale Historii).

Obiekty do fotografowania i skanowania przygotowała konserwator Muzeum w Gliwicach – Magdalena Urbaniak-Leśniak. Nad stroną techniczną projektu czuwał informatyk Muzeum w Gliwicach – Adam Klimas. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia Grzegorza Krawczyka – dyrektora Muzeum w Gliwicach i Beaty Badury-Wituły, jego zastępczyni.

Bardzo dziękuję wszystkim osobom, dzięki których zaangażowaniu mogła się (w postaci wirtualnej) urzeczywistnić bliska mi idea Muzeum otwartego, dostępnego, którego bogactwo wiedzy i pamiątek przeszłości jest niemalże na wyciągnięcie ręki – mówi Ewa Chudyba.

Poznaj naszą historię oraz dziedzictwo kulturowe i przyłącz się do jego upowszechniania!

Projekt wystartuje 23 października.

Odwiedź stronę projektu „Wirtualnych wystaw wiele...” w Muzeum w Gliwicach: LINK

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy