Startuje projekt „Wirtualnych wystaw wiele...” w Muzeum w Gliwicach. Stwórz swoją własną muzealną wystawę!

opublikowano: 2020-10-14 05:07
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Projekt „Wirtualnych wystaw wiele...” to możliwość indywidualnego zaaranżowania wnętrza Muzeum w Gliwicach zabytkami w 2D i 3D! Zaprojektowanymi wystawami można dzielić się np. w mediach społecznościowych, a kto wie, może jakąś ekspozycję uda się zrealizować w świecie rzeczywistym! Projekt wystartuje 23 października.
REKLAMA

Zapraszamy do wirtualnego świata Muzeum w Gliwicach. Przed Państwem sale wystawiennicze i nasze zbiory w postaci cyfrowej: zdigitalizowane jako wysokiej jakości fotografie bądź jako trójwymiarowe skany obiektów (3D), a do tego – moc materiałów edukacyjnych. Mamy nadzieję, że aranżowanie wirtualnych wystaw nie tylko pozwoli Wam poznawać dzieje Gliwic i regionu wplecione w historię Polski i powszechną, ale też twórczo się realizować, tym bardziej, że program daje możliwość dodawania do ekspozycji własnych materiałów, takich jak zdjęcia, rysunki czy teksty.

Zaprojektowanymi wystawami będziecie się mogli Państwo dzielić np. w mediach społecznościowych, a kto wie, może jakąś ekspozycję uda się nam zrealizować w świecie rzeczywistym, układ wirtualnych sal odtwarza bowiem pomieszczenia wystawiennicze Muzeum w Gliwicach. Wierzymy, że nie znudzicie się szybko aranżowaniem wystaw, tym bardziej, że wirtualne magazyny mogą pomieścić nieograniczoną ilość zabytków, a my będziemy je rozbudowywać. **W zbiorach Muzeum w Gliwicach znajduje się obecnie ponad 100 tysięcy obiektów, więc eksponatów na pewno nie zabraknie… **

Projekt „Wirtualnych wystaw wiele…” to unikalna w skali kraju propozycja – dzięki dofinansowaniu w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstało atrakcyjne narzędzie służące edukacji, jak również upowszechnianiu historii i dziedzictwa kulturowego Gliwic, Górnego Śląska i Polski oraz zbiorów zgromadzonych w Muzeum w Gliwicach. Autorką projektu jest Ewa Chudyba, przez lata tworząca Dział Edukacji i Promocji Muzeum w Gliwicach.

Projekt został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego – Jakuba Chełstowskiego.

Projekt Wirtualnych wystaw wiele... miał na celu rozbudowanie strony WWW Muzeum i przekształcenie jej w interaktywną platformę umożliwiającą twórcze korzystanie z zasobów cyfrowych naszej instytucji. W ramach projektu powstała nowa podstrona: „Twoja wirtualna wystawa”, w oparciu o którą tworzyć można własne ekspozycje, aranżując trójwymiarowe, wirtualne sale wystawiennicze, gdzie rolę eksponatów pełnią wizerunki zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach.

Wystawy tworzyć można w obrębie 6 modułów tematycznych:

  • (a) „Archeologia powiatu gliwickiego”,
  • (b) „Najcenniejsze i najciekawsze zabytki Muzeum w Gliwicach”,
  • (c) „Królewska Odlewnia Żelaza”,
  • (d) „Zabytki Działu Etnografii. Zwyczaje, obrzędy i tradycje ziemi gliwickiej”,
  • (e) „Gliwicka fotografia”,
  • (f) „Wirtualny portret Gliwic. Twoja historia miasta”.

Warto podkreślić, że podstrona „Twoja własna wystawa” obudowana jest materiałami edukacyjnymi, w tym wskazówkami bibliograficznymi – co pozwoli nauczycielom również samodzielnie wykorzystywać je w pracy z uczniami.

Projekt powstał z myślą o prowadzeniu atrakcyjnych działań upowszechniających i edukacyjnych w przestrzeni on-line z wykorzystaniem zasobów cyfrowych Muzeum. Ma pozwolić szerokiej grupie odbiorców (tak indywidualnych, jak i grup szkolnych i in.) – nie tylko biernie korzystać z zasobów cyfrowych, ale też twórczo je przetwarzać, co przyczyni się do redystrybucji dóbr kultury. Wystawy oczywiście każdy może aranżować indywidualnie, o dowolnej porze, ale oprócz tego będziemy organizować warsztaty on-line na platformie ZOOM, prowadzone przez muzealnych edukatorów, w trakcie których będziemy nie tylko projektować wystawy, ale przede wszystkim przybliżać zbiory Muzeum w Gliwicach, związane z określonym tematem, a także właściwy im kontekst historyczny i kulturowy. Pierwsze warsztaty już w sobotę – 24 października. W kolejnym tygodniu odbędą się webinaria dla nauczycieli i dla seniorów. Teraz dziadkowie będą mogli zabrać wnuki do wirtualnego Muzeum na zaprojektowaną przez siebie wystawę. Zajęcia on-line dla szkół rozpoczynamy od 28 października. W dalszej przyszłości – zapewne zaprosimy Państwa na wirtualne oprowadzania po wirtualnych wystawach zaaranżowanych przez naszych kustoszy. Niewątpliwie podstrona „Twoja wirtualna wystawa” ułatwi także dostęp do oferty edukacyjnej Muzeum i jego zasobów cyfrowych tym, którzy ze względu na niepełnosprawność nie mogą uczestniczyć bezpośrednio w prowadzonych przez nas zajęciach w salach edukacyjnych – wyjaśnia Ewa Chudyba, autorka projektu.

Zabytki do wirtualnych zbiorów wybrali i opracowali muzealnicy:

  • Anna Kwiecień (kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego),
  • Monika Michnik (kierownik Działu Archeologii),
  • Damian Recław (kierownik Działu Historii),
  • Anna Piontek (p.o. kierownika Działu Etnografii),
  • Wojciech Ciuraj (z-ca kierownika Domu Pamięci Żydów Górnośląskich)
  • Patrycja Gwoździewicz (kustosz w Dziale Sztuki i Rzemiosła Artystycznego),
  • Joanna Puchalik (kustosz w Dziale Historii).

Obiekty do fotografowania i skanowania przygotowała konserwator Muzeum w Gliwicach – Magdalena Urbaniak-Leśniak. Nad stroną techniczną projektu czuwał informatyk Muzeum w Gliwicach – Adam Klimas. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia Grzegorza Krawczyka – dyrektora Muzeum w Gliwicach i Beaty Badury-Wituły, jego zastępczyni.

Bardzo dziękuję wszystkim osobom, dzięki których zaangażowaniu mogła się (w postaci wirtualnej) urzeczywistnić bliska mi idea Muzeum otwartego, dostępnego, którego bogactwo wiedzy i pamiątek przeszłości jest niemalże na wyciągnięcie ręki – mówi Ewa Chudyba.

Poznaj naszą historię oraz dziedzictwo kulturowe i przyłącz się do jego upowszechniania!

Projekt wystartuje 23 października.

Odwiedź stronę projektu „Wirtualnych wystaw wiele...” w Muzeum w Gliwicach: LINK

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone