TOP 5 błędów, które są popełniane przez nauczycieli historii

opublikowano: 2021-08-01 05:22
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Historia jest dla wielu jednym z najciekawszych i najbardziej interesujących szkolnych przedmiotów. Dziedzina ta umożliwia poznanie, jak żyli ludzie w minionych czasach, gdzie zamieszkiwali, czym się zajmowali i tym podobne. W dzisiejszym artykule pochylimy się nad tematem 5 najczęściej popełnianych przez nauczycieli tego przedmiotu błędów.
REKLAMA

Jako że historia jest przedmiotem o przeogromnym zakresie, w stosunku do którego – co istotne – praktycznie co rok zmienia się program nauczania, niezwykle ciężkie i ważne zadanie spoczywa na barkach historyków. Jak wiadomo, można wyłącznie ograniczać się do przekazywania wiedzy, ale co do zasady praca nauczyciela historii powinna być wykonywana w ten sposób, żeby zaciekawić uczniów wydarzeniami z przeszłości. W dzisiejszym artykule pochylimy się nad tematem 5 najczęściej popełnianych przez nauczycieli tego przedmiotu błędów.

1. Prowadzenie lekcji jak wykładu

W pierwszej kolejności warto wskazać, że niestety wciąż wielu historyków przez całą godzinę lekcyjną niejako opowiada o wydarzeniach z przeszłości, zaś zajęcia przyjmują formę wykładowego monologu. Trzeba przypomnieć, że obecnie wystarczy dostęp do internetu, aby uzyskać możliwość odsłuchania tego typu treści przygotowywanych przez tysiące użytkowników. Ten sposób przekazywania wiedzy uznać należy za staroświecki i archaiczny. Uczniowie po prostu są znudzeni i z utęsknieniem czekają na dzwonek. Warto wskazać, że obecnie w łatwy sposób można znaleźć korepetycje przez internet – Buki.org.pl pozwala na znalezienie odpowiedniego nauczyciela praktycznie z każdego przedmiotu szkolnego.

2. Przywiązywanie zbyt dużej wagi do dat

Praktycznie każdy uczeń pamięta, że historia w zasadzie opiera się na chronologii wydarzeń, a więc trzeba uczyć się wielu różnych dat. Jest to całkowicie zrozumiałe, jednak trzeba mieć świadomość, że znajomość konkretnych dni, miesięcy i lat danych wydarzeń nie jest obecnie wiedzą tajemną i z łatwością można ją zaczerpnąć z internetu. Wiadomo, każdy powinien znać datę bitwy pod Grunwaldem, czy też wybuchu Powstania Warszawskiego. Nie dla każdego jednak jest istotne, kiedy Zygmunt August wziął ślub lub kiedy zmarł Mieszko I. Nauczyciele niejednokrotnie przesadzają i wymagają od uczniów zbyt wiele, podczas gdy najzwyczajniej w świecie jest to zbyteczne.

3. Pomijanie niektórych epok

Jak wiadomo, każdy ma inne upodobania i nie inaczej jest z nauczycielami. W przypadku historii, jedna osoba może być pasjonatem II Wojny Światowej, a inna starożytnego Rzymu. Nie należy jednak przenosić swych pasji na uczniów i zanudzać ich jednym zagadnieniem. W celu prawidłowego przygotowania do egzaminów, powinni oni przerobić wszystkie epoki na zadowalającym poziomie – nie ma potrzeby skupiać się na jednej.

4. Przeświadczenie, że historia jest najważniejszym przedmiotem

Jest to błąd popełniany przez wszystkich nauczycieli – każdy jest zdania, że wykładany przez niego przedmiot jest najważniejszy. Trzeba mieć świadomość, że wszystkie dziedziny szkolne są istotne. Zarówno matematyka, która uczy logicznego myślenia, historia odkrywająca jak żyli ludzie w dawnych czasach, jak i wychowanie fizyczne, które wspomaga prawidłowy rozwój fizyczny dzieci. Nie ma lepszych i gorszych przedmiotów.

5. Zadawanie zbyt wielu zadań domowych

Również i ten błąd jest niejako wspólny dla wszystkich pedagogów. Niejeden uczeń nie jest zachwycony, gdy na weekend dostanie do napisania rozprawkę na temat polityki zagranicznej Jagiellonów. Jest to przesada i trzeba to powiedzieć otwarcie. Tym bardziej, że poza przyszłymi studentami historii, tego typu wiedza raczej nie jest szczególnie przydatna.

Historia jest wspaniałą dziedziną, dzięki której można się naprawdę wiele nauczyć. Człowiek uczy się przecież na błędach, a o wydarzeniach z przeszłości uczymy się właśnie na tym przedmiocie. Trzeba jednak skierować do nauczycieli jedną prośbę – uczcie tak, żeby zachęcić uczniów do nauki i zainteresować historią. Mitem jest bowiem, że jest ona nudna. Jest wręcz przeciwnie, jednak trzeba poświęcić trochę pracy w celu przygotowania ciekawych zadań.

Po więcej informacji o korepetycjach online, zapraszamy na stronę Buki.org.pl: LINK

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone