Autor: Michał Świgoń
Tagi: Media, Newsy
Opublikowany: 2011-01-19 12:56
Licencja: wolna licencja

TVP Historia zostanie zlikwidowana?

Jak donosi dzisiejsza „Rzeczpospolita”, TVP Historia najprawdopodobniej zostanie zlikwidowana, a jej miejsce ma zająć nowy kanał dokumentalny. O problemie informują także inne media. Oficjalnym powodem jest nierentowność stacji, nieoficjalnie zaś mówi się o niechęci Zarządu Telewizji Publicznej do linii programowej stacji. To kolejny cios w „misyjność” telewizji publicznej.
REKLAMA

W rozmowie z redakcją Tokfm.pl Andrzej Siwek, pracownik biura rzecznika TVP podkreślił: Oglądalność była niezadowalająca. Kanał mimo naszych starań nie trafił do wielu sieci kablowych. W rozmowie z gazeta.pl poinformował zaś: Rada Nadzorcza TVP wyraziła zgodę, by zarząd TVP złożył wniosek do KRRiT o zmianę warunków koncesji wydanej dla TVP Historia tak, aby można było przekształcić ten kanał w TVP Dokument.

Sprawdziliśmy to. Wśród telewizyjnych niszowych stacji tematycznych, w grupie odbiorców w wieku 16-49 lat, TVP Historia była w minionym roku... liderem wzrostu, niemal podwoiła ona swoją oglądalność.

Wyniki oglądalności tematycznych kanałów telewizyjnych na 2009 i 2010 rok (grupa odbiorców w wieku 16-49 lat). Źródło: Wirtualnemedia.pl na podstawie badań Nielsen Audience Measurement.

Likwidację TVP Historia można było przewidzieć, TVP – z różnych względów – ma ostatnio coraz mniej wspólnego z misją społeczną, do której jest powołana. Na szczęście telewizja nie ma już monopolu na masową edukację historyczną, internet oferuje w tym kontekście zdecydowanie więcej narzędzi i zasobów (czego doskonałym przykładem jest Histmag o zasięgu pewnie porównywalnym z audycjami TVP Historia). Na likwidacji tego kanału stracą więc pewnie najwięcej ci, którzy nie korzystają z Internetu. A TVP, dzięki ograniczeniu kosztów, będzie mogła dalej rozwijać kolejne kanały pełne seriali i teleturniejów. Jeżeli chcesz poznawać historię, telewizja to ostatnie miejsce, żeby to robić – komentuje dla Histmag.org Marcin Wilkowski, historyk, autor serwisu specjalizującego się w problematyce obecności historii w mediach.

Źródła:

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy