Autor: Bartłomiej Michalczyk
Tagi: Archeologia, Newsy, Ameryka Południowa, Ameryka przedkolumbijska
Opublikowany: 2014-07-05 12:33
Licencja: wolna licencja

Tajemnicza kultura w Peru. Polscy archeolodzy odkryli jej pozostałości

Ekspedycja naukowa z Uniwersytetu Wrocławskiego odkryła w Peru kompleks 150 grobowców stanowiących wytwór bliżej nieznanego obecnie ludu. Obok pochowanych ciał odnaleziono także liczne przedmioty, które świadczą, iż kultura ta miała wyraźnie rozwiniętą strukturę społeczną i rozbudowaną sferę wierzeń.

Nekropolia jest dziełem społeczności zamieszkującej tereny dzisiejszej peruwiańskiej części pustyni Atacama (okolice rzeki Tambo). Według słów profesora Józefa Szykulskiego, ten w praktyce nieznany lud zamieszkiwał ów teren jeszcze przed ekspansją cywilizacji Tiwanaku (Tiahuanaco), a więc między III a VII wiekiem naszej ery.

Pustynia Atacama (domena publiczna).

Skarby w piaskowym sejfie

Z racji na fakt, iż grobowce zostały wykopane w piasku bez użycia kamienia, polscy archeolodzy mieli pewne trudności w ich zlokalizowaniu. Z drugiej strony uchroniło to znaleziska przed grabieżą i plądrowaniom ze strony potencjalnych rabusiów, co z pewnością może być pomocne w pełniejszym zgłębieniu tajemniczej kultury.

Zobacz też:

Przy pochowanych ciałach odnaleziono również znaczną ilość innych przedmiotów: kołczan, łuki (znaleziska rzadko spotykane w Peru), groty wykonane z obsydianu oraz bogato zdobione narzędzia tkackie. Odkryto ponadto biżuterię z miedzi i tumbago (stopu tego metalu ze złotem), w tym bransolety, szpile i blaszki (przedmioty najprawdopodobniej przypinane do odzieży), a także paciorki z półszlachetnych kamieni, muszli i kości.

Kultura wysoko rozwinięta?

Józef Szykulski zauważa, że przedmioty znalezione w poszczególnych grobowcach wskazują na istnienie wyraźnych różnic społecznych we wspólnocie, która je zbudowała. Innym interesującym zagadnieniem, na które zwraca uwagę profesor, jest fakt istnienia wśród tego ludu bogatej i rozbudowanej sfery wierzeń w życie pośmiertne. Świadczyć ma o tym zwyczaj przymocowywania trzcinek do uszu pochowanych. Wystające ponad powierzchnię grobów, wedle przekonań archeologów, mogły służyć w świetle ówczesnych wierzeń do komunikowania się żyjących ze zmarłymi, wyrażania wobec nich próśb, czy modlitw kierowanych do duchów albo bogów.

Rzeka Tambo w Peru (fot. Maurice Chédel, domena publiczna).

Na tym nie kończą się odkrycia polskiej ekspedycji naukowej. Oprócz wymienionych szczątków i artefaktów odnaleziono bowiem szkielet zwierzęcy należący do lamy. Znaczenie tego znaleziska jest istotne z tego względu, iż świadczy o najprawdopodobniej wcześniejszym pojawieniu się tego stworzenia na badanym terenie, aniżeli pierwotnie sądzono.

Archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzą badania w południowym Peru od 2008 roku. Wykopaliska są prowadzone we współpracy z Ministerstwem Kultury Republiki Peru oraz Katolickim Uniwersytetem Santa Maria w Arequipa. Wsparcia udzieliła także Unia Europejska.

Źródła: peruthisweek.com, www.wprost.pl, wiadomosci.onet.pl wyborcza.pl, tvn24.pl

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Bartłomiej Michalczyk
Absolwent studiów historycznych i politologicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w historii XX wieku. Producent komputerowego atlasu historycznego i autor bloga poświęconego historii najnowszej Histar.pl.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy