Tam gdzie historia miesza się z teraźniejszością!

opublikowano: 2017-06-07 19:08
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Już po raz trzeci Słupsk stanie się areną jednego z największych wydarzeń kulturalnych na Pomorzu. Mowa oczywiście o III Słupskim Festiwalu Historycznym organizowanym przez Studenckie Koło Historyków Akademii Pomorskiej we współpracy z Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną Gminy Słupsk. Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach 09.06 – 10.06. Każdy znajdzie tam coś dla siebie!
REKLAMA

Dlaczego warto wybrać się na tą imprezę? Odpowiedź może być tylko jedna: wspaniała atmosfera oraz bogata oferta atrakcji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Skąd wzięła się inicjatywa Słupskiego Festiwalu Historycznego? To pomysł studentów Studenckiego Koła Historyków AP. Obrany przez nich cel popularyzacji historii jest konsekwentnie realizowany za pośrednictwem licznych odczytów, spotkań autorskich, a także poprzez organizację i przygotowanie festiwalu historycznego. Sukces, jakim jest stały wzrost frekwencji na corocznej imprezie, motywuje uczestników Koła do dalszych wysiłków, mających na celu przekazywanie historii w bardziej przystępny i ciekawy sposób.

Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach 09.06 – 10.06. Pierwszy dzień przebiegać będzie pod znakiem pokazów, prelekcji i wystaw, które odbędą się na Wydziale Filologiczno - Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku przy ulicy Arciszewskiego 22a. Prezentacje, odczyty oraz pasjonujące debaty pozwolą zgłębić tajniki historii wszystkim zainteresowanym. Dreszcz emocji zapewnią uczestnikom quizy historyczne oraz konkursy z nagrodami.

Druga część festiwalu odbywać się będzie w Redzikowie. Uczestnicy zostaną przeniesieni w realia średniowiecznej wioski za sprawą grupy rekonstrukcyjnej Drużyna Pomorska „Wilce”, która zaprezentuje obozowisko, warsztaty rzemieślnicze oraz kuchnię z okresu wczesnośredniowiecznego. „Rycerstwo Ziemi Słupskiej”, kolejna z grup, przedstawi nam rynsztunek i uzbrojenie europejskiego rycerstwa. Pył bitewny nie zdąży jednak opaść, gdyż działająca przy 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Grzmot” zaprezentuje zebranym umundurowanie oraz uzbrojenie I Morskiego Pułku Strzelców z Wejherowa biorącego udział w obronie Pomorza w czasie niemieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r.

Nie mogłoby również zabraknąć dobrej muzyki. Na scenie pojawią się znani wykonawcy utworów o tematyce żeglarskiej i marynistycznej – HANDSZPAKI.

W świat muzyki słowiańskiej zabierze widzów zespół NYJA, będący odtwórcą tradycji ludów słowiańskich zamieszkujących obszar basenu Morza Bałtyckiego.

Całość dopełni zespół PERCIVAL – jedna z największych gwiazd nurtu folk i metalfolk w kraju. Zespół grający muzykę inspirowaną kulturą słowiańską oraz nordycką. Zabiorą nas świat legend, wierzeń rodzimych oraz muzyki prosto ze świata gry Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Średniowieczne obozowisko, warsztaty rękodzielnicze oraz grupy rekonstrukcyjne zapewnią udaną zabawę dla wszystkich! Dzień ten upłynie również pod znakiem rywalizacji sportowych. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursach historycznych oraz licznych grach i zabawach. Liczba przygotowanych atrakcji oraz rozpiętość tematyczna pokazów i wystaw jest gwarancją na to, iż każdy, kto zdecyduje się przybyć na to wydarzenie, znajdzie tu coś dla siebie.

Program imprezy oraz wszystkie informacje dotyczące festiwalu dostępne są na stronie:

"www.slupskifestiwalhistoryczny.info":www.slupskifestiwalhistoryczny.info

Zapraszamy także do polubienia "wydarzenia na Facebook’u":www.facebook.com/events/626436767526687

Zapraszamy! 9 – 10 czerwca! Nie może was zabraknąć!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone