Autorzy: Mat. pras. , Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Historia współczesna
Opublikowany: 2021-01-08 20:26
Licencja: wolna licencja

Telegram z 1971 roku w końcu został odczytany. Ciekawe odkrycie podczas remontu gdańskiego dworca

Podczas remontu zabytkowego Dworca Głównego w Gdańsku dokonano ciekawego odkrycia. Murarze natknęli się na butelkę z tajemniczą zawartością umieszczoną w jednej ze ścian. Jak się okazało, wewnątrz butelki umieszczono kartkę z zapiskami będącymi świadectwem tragicznych wydarzeń Grudnia ’70.

mat. pras. PKP S.A

Przypomnijmy, że Polskie Koleje Państwowe S.A. modernizują budynek dworca Gdańsk Główny. To największa inwestycja realizowana przez spółkę w latach 2016-2023 w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na ponad 100 mln złotych. Przebudowę nadzoruje konserwator zabytków. Wiadomo już, że dzięki prowadzonej rewitalizacji możliwe będzie odtworzenie wielu detali architektonicznych, m.in. w kartuszy z herbami pomorskich miast, dawnych witryn kasowych i sklepowych oraz nawiązujących do historycznych witraży.

Modernizację Dworca Głównego traktujemy z pełną pieczołowitością, uznając, że jest on nie tylko budynkiem użyteczności publicznej, ale także perełką architektury, pełniącą role wizytówki miasta i jednej z jego „bram”. Odkrycie butelki z notatką upamiętniającą Grudzień ’70 w 50. rocznicę tych tragicznych wydarzeń to kolejne świadectwo tego, że dworce PKP, podobnie jak zamki, pałace czy twierdze, również są niemymi świadkami historii, a tym przypadku tej najnowszej, zmieniającej losy współczesnej Polski – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

mat. pras. PKP S.A.

W trakcie prac murarze odkryli, że w jednej ze ścian umieszczona została butelka z notatką napisaną przez anonimowych pracowników. Co ciekawe, sporządzono ją na blankiecie telegramu pocztowego, a jej treść brzmi (pisownia oryginalna):

Budynek został spalony w dniu 14 grudnia 1970r w czasie strajków przez Stocznię Gdańską. Remont przeprowadziła brygada z Gdańskie Przed. Robót Elewacyjnych. Gdańsk Styczeń 1971 roku

Telegram, który został znaleziony, opisuje wydarzenia zrywu antykomunistycznego polskich robotników Wybrzeża. Robotnicy Trójmiasta mieli odwagę upomnieć się o godne życie, o chleb, o wolną Polskę. Dzisiaj, odkrywając wiadomości z tamtych lat, dokładamy „cegiełkę” do wiedzy o zrywie, o czasach komunistycznych. Polskie dworce skrywają jeszcze niejedną tajemnicę z przeszłości. Dobrze, że spółka PKP dba o te elementy historii, o te „cegiełki”, opowiadające historię Polski i łączy je z nowoczesnymi rozwiązaniami, które odpowiadają na potrzeby pasażerów oraz podnoszą wygodę podróżowania – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Wspomniana notatka to ciekawe źródło historyczne i cenna pamiątka wydarzeń, które rozegrały się w Gdańsku pół wieku temu.

Zobacz także:

Polecamy e-book Anny Wójciuk – „Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki”

Anna Wójciuk
Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki
9,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 115
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-41-9

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy