To już pewne. W Warszawie stanie pomnik Bitwy Warszawskiej z 1920 roku

W Warszawie niebawem zostanie zbudowany pomnik, który upamiętni setną rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Zgodę na jego wzniesienie wydał zarówno rząd, jak i miasto. Postanowiono, że monument zostanie ulokowany w pobliżu Kancelarii Rady Ministrów, na Placu na Rozdrożu.

Po bitwie – polscy żołnierze ze sztandarami zdobytymi na bolszewikach (domena publiczna)

Przypomnijmy, że Bitwa Warszawska określana bywa też Cudem nad Wisłą. Została stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W 2020 roku będziemy obchodzili jej setną rocznicę. Z tego też powodu, postanowiono o niej przypomnieć i ją upamiętnić. Pojawiły się pomysły wzniesienia pomnika.

Do tej pory spekulowało się, że monument będzie posiadał formę łuku triumfalnego. W listopadzie potwierdził to także premier Mateusz Morawiecki. Okazuje się, że jego projekt zostanie wybrany w drodze konkursu, zatem niekonieczne musi przypominać Arc de triomphe, stojący na placu Charles'a de Gaulle'a w Paryżu.

5 grudnia, podczas konferencji prasowej Piotr Gliński, minister kultury, zapowiedział, że konkurs na koncepcję pomnika zostanie ogłoszony w piątek, a jego rozstrzygnięcie odbędzie się ok. 27 lutego 2020 roku.  - Jutro wraz z miastem Warszawa ogłosimy konkurs na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej, bo to dzieło wymaga wspólnego działania. W naszych rozmowach wypracowaliśmy optymistyczny harmonogram, który zakłada odsłonięcie pomnika w 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Konkurs będzie ogłoszony z otwartością formy, więc różne propozycje mogą być zgłaszane - precyzował wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej. Koszt inwestycji oszacowano na 3 mln zł.

W konferencji wraz z ministrem kultury uczestniczyli wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, radny Warszawy Piotr Mazurek, stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, dyrektor koordynator ds.kultury i komunikacji społecznej Aldona Machnowska-Góra i przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

Źródła:

www.fakty.tvn24.pl, www.wiadomosci.radiozet.pl, www.gov.pl.

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Redaktor naczelna Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy