Turcja: odkryto najstarszy na świecie bochenek chleba!

opublikowano: 2024-03-06 12:01
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Najstarszy na świecie chleb jest starszy niż akropol ateński czy piramida Cheopsa. Odkrycia dokonano podczas badań archeologicznych w Turcji. Dowiedz się, ile ma lat i jak wygląda!
REKLAMA
Çatalhöyük (fot. Murat Özsoy 1958)

Jest okrągły, gąbczasty i wyprodukowany na zakwasie – tyle już wiadomo o chlebie, który odkryto podczas badań archeologicznych prowadzonych w Çatalhöyük, jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie. Jest to powstały w neolicie, jeden z najstarszych na świecie ośrodków proto-miejskich. Miejsce to dostarcza elektryzujących odkryć od dawna. Do tej pory oprócz dobrze zachowanych śladów zabudowy, odkryto tam m.in. najstarsze materiały tekstylne, ziarna pszenicy i jedne z najstarszych dowodów na spożywanie mleka.

Nową archeologiczną sensacją z Çatalhöyük jest odkryty w narożniku pieca chleb. Znalezisko jest wielkości dłoni i składa się m.in. z ziaren pszenicy, jęczmienia i grochu. Chleb nie przetrwałby do dziś, gdyby nie był on przykryty cienką warstwą gliny i drewna, które dały szanse na przeprowadzenie badań radiowęglowych. Stosowne analizy pozwoliły określić wiek znaleziska na 6600 lat p.n.e. Aby bardziej obrazowo pokazać, jak stare jest to znalezisko, warto przypomnieć, że piramida Cheopsa jest o 4000 lat młodsza, a mykeńska Lwia Brama jest młodsza o ponad 5000 lat. Zachowanie szczątków organicznych w obrębie tak starych neolitycznych struktur osadniczych, na dodatek w stanie umożliwiającym przeprowadzenie szczegółowych analiz, należy oceniać w kategoriach prawdziwych sensacji archeologicznych.

Co ciekawe, chleb został uformowany, a jego ciasto uległo fermentacji, ale nigdy nie zostało wypieczone. Takie informacje prowadzą do kolejnych pytań, na które tureccy badacze jeszcze nie odpowiedzieli: dlaczego niewypieczone ciasto znalazło się w pozostałościach po piecu – czy zadecydowało o tym jakieś zdarzenie losowe, czy może była celowa praktyka? Zapewne dalsze badania udzielą bardziej wyczerpujących odpowiedzi.

Zobacz też:

Zobacz na mapie, gdzie dokonano odkrycia!

Źródła: aa.com.trthearchaeologist.comthedailyscience.comhistoria.wprost.plscitechdaily.com

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jakub Jagodziński
Redaktor portalu Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii. Mediewista, etnolog i antropolog kultury. Pracownik Działu Naukowego Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Autor artykułów naukowych i monografii: „Goście, kupcy, osadnicy. Kontakty Słowian Zachodnich i Skandynawów w epoce wikingów”. Miłośnik podróżowania, odwiedził 40 państw na pięciu kontynentach.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone