Udostępnianie Cyfrowych Zasobów Biblioteki Kórnickiej – opis prac nad Platformą dla zbiorów cyfrowych XXI wieku!

opublikowano: 2018-05-19 15:51
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
23 września 2019 - wydaje się być datą niezwykle odległą, ale czy na pewno tak jest? Do tego terminu wg wskazań projektu unijnego „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej” ma zostać udostępniona najnowocześniejsza w Polsce Platforma Cyfrowa Zasobów Naukowych należących do Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk!
REKLAMA

Pełna cyfryzacja obejmie 6758 obiektów o różnorodnym charakterze – obrazów, rękopisów i starych druków. W ostatecznym rezultacie uzyskamy produkt, który nie tylko prezentuje cyfrowe, o wysokiej jakości skany oraz fotografie materiałów z BK PAN, ale także będzie stanowić multiwyszukiwarkę dla udostępnionego zasobu Biblioteki, który dziś jedynie w części przeszukiwać możemy tylko w postaci rozdzielonych, pojedynczych baz.

Planując takie przedsięwzięcie nie da się odkładać działań na ostatnią chwilę, dlatego prace nad Platformą Cyfrową Zasobów Naukowych Biblioteki Kórnickiej toczą się już drugi rok. Podstawowe działania obejmują trzy odrębne obszary przygotowań: konserwację profilaktyczną, szczegółowe opracowanie i digitalizację materiałów; wymyślenie i dopracowanie wielorakiej funkcjonalności informatycznej samej Platformy; popularyzowanie i rozpowszechnianie wiedzy o niej potencjalnym użytkownikom.

(zdj. Agata Łysakowska)

Digitalizacja trwa i jest z pewnością niezwykłą przygodą dla tych, przez których ręce przechodzą historyczne tomy, niekiedy zachwycające oprawą, innym razem zatrzymujące wzrok na rycinach, a w jeszcze innych skupiające uwagę na tekście. Aby pobudzić apetyt przyszłych użytkowników Platformy, już dziś na osobnym profilu na facebooku pojawiają się ciekawe fragmenty digitalizowanej kolekcji. Ogromnie cieszy reakcja na te wpisy. Od zwykłych polubień poprzez zachwyty wyrażane w komentarzach, aż do bardzo konkretnych pytań o prezentowane karty czy eksponaty.

Widząc to zainteresowanie i znając potrzeby dotychczasowych użytkowników Biblioteki Kórnickiej, twórcy Platformy wiele wagi przywiązują do jej ostatecznego kształtu. Jej tworzenie jest wspaniałą okazją do wspólnej pracy historyków, muzealników, bibliotekarzy i informatyków. Wpisuje się w bardzo aktualną obecnie dyskusję środowisk związanych z szeroko rozumianą informacją naukową o tym, jak dziś opracowywać materiały biblioteczne i archiwalne, jak precyzyjnie je opisywać, by ułatwić wyszukiwanie tego, co konkretnie jest potrzebne, jak udostępniać wersje cyfrowe, by rzeczywiście spełniać oczekiwania użytkowników. Platforma ma więc w zamyśle jej twórców stać się przydatnym warsztatem pracy dla współczesnych naukowców. Równocześnie stanie się także doskonałą przestrzenią dla pracy dydaktycznej. Nauczyciele i wykładowcy będą mieli pod ręką kolekcję zbiorów, na których ich uczniowie i studenci mogą wykonywać konkretne zadania. Kierownik projektu Aleksandra Losik-Sidorska podkreśla znaczenie prac nad komfortem użytkowników, którzy będą mieli możliwość nie tylko gromadzenia materiałów dla swoich potrzeb zawodowych, naukowych czy hobbystycznych, ale robienie tego w takiej formie, jaka jest dla nich najdogodniejsza (tabele, kafelki itp.). Funkcjonalność Platformy ma być znacznie większa niż współczesnych bibliotek cyfrowych – jednak jak będzie to realizowane pozostaje jeszcze tajemnicą – gdyż nieograniczone pomysły bibliotekarzy muszą pokonać bariery stawiane przez informatykę.

Do tej pory zdigitalizowano już wszystkie zaplanowane obrazy (ponad pół tysiąca – obrazów na podkładzie papierowym, pergaminowym i płótnie o skrajnie różnych formatach). Było to ogromnie czasochłonne i pełne wyzwań przedsięwzięcie, które udało zamknąć się w terminie, a które pozwoli na pierwsze w historii Biblioteki Kórnickiej udostępnienie tego typu materiałów. W tej chwili przygotowane fotografie wysokiej jakości są łączone z nowymi opisami i wprowadzane w materiały platformowe, a obrazy, oczyszczone przez konserwatora cieszą na powrót turystów zwiedzających Zamek Kórnicki i Pałac Działyńskich w Poznaniu. Równolegle dobiegają końca prace nad digitalizacją wytypowanych do udostępnienia najstarszych i najcenniejszych rękopisów oraz starych druków na czele z dużą kolekcją inkunabułów. W trakcie jest także ich pełne opracowanie połączone z wprowadzaniem bogatych w nowe indeksy opisów do bazy.

Zamek w Kórniku (fot. Monika Mężyńska, lic. CC BY-SA 2.5)

Kiedy zakończą się prace informatyczno-techniczne nad kształtem samej Platformy możliwe stanie się połączenie wszystkich, dziś jeszcze oddzielnie przygotowywanych elementów w jedną, spójną całość. Mamy ogromną nadzieję, iż ujrzymy wtedy najnowocześniejszą Platformę Zasobów Cyfrowych w Polsce, pozwalającą w pełni eksplorować najpierw najcenniejsze zbiory Biblioteki Kórnickiej, a w dalszej kolejności również całość jej niezwykłego zasobu poprzez dołączenie tam obecnie powstających opisów katalogowych i zbiorów zdigitalizowanych w najlepszej jakości. Wiele osób z niecierpliwością czeka na ten finał – który już niedługo… we wrześniu 2019 roku!

Więcej informacji na stronie internetowej projektu i profilu na Facebooku „Platforma Cyfrowa Biblioteki Kórnickiej”.

Materiał został zrealizowany dzięki:

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone