„Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje” - nowa wystawa w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

opublikowano: 2019-03-31 09:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Czym są stacje numeryczne? Co wspólnego ma muzyka ze szpiegami? W jaki sposób urządzenia szyfrujące wpłynęły na bieg historii? Jak właściwie działa słynna Enigma? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie od 13 kwietnia w Muzeum Inżynierii Miejskiej na nowej wystawie „Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje” o urządzeniach wykorzystywanych do przesyłania tajnych informacji.
REKLAMA

Zwiedzający będą mogli obejrzeć zabytkowy sprzęt telekomunikacyjny: telegraficzny, telefoniczny i radiowy, z którego korzystało między innymi wojsko, wywiad czy demokratyczna opozycja. Ekspozycja zostanie wzbogacona o stanowiska interaktywne, gdzie każdy będzie miał okazję sprawdzić się w roli szpiega, podjąć próbę złamania szyfru czy namierzyć wrogą radiostację. Na wystawie nie zabraknie również wątków współczesnych, dotyczących znaczenia kryptografii w życiu codziennym. Odwieczna wojna na szyfry toczy się bowiem nadal, dziś biorą w niej udział nie tylko wojskowi, szpiedzy czy dyplomaci. Bezwiednie uczestniczy w niej każdy z nas.

Wystawa skierowana jest nie tylko do osób zafascynowanych zabytkową techniką, ale również do miłośników szpiegowskich powieści czy seriali oraz osób zainteresowanych szeroko rozumianymi tajemnicami. Dodatkowo organizatorzy przygotowali bogatą ofertę wydarzeń towarzyszących, takich jak: tematyczne oprowadzania kuratorskie, warsztaty, grę terenową oraz specjalne szkolenie dla nauczycieli i wiele więcej.

Szczegółowe informacje na: https://www.mim.krakow.pl/aktualnosci/uwaga-nieprzyjaciel-podsluchuje-kryptografia-wczoraj-i-dzis

Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/437126390392613/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone