W PRL Polacy też nakręcili „Przyjaciół”. Jak wyszło?

opublikowano: 2023-11-03 12:21
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Przyjaciele” to kultowy amerykański serial komediowy opowiadający o perypetiach grupy znajomych mieszkających na Manhattanie. Choć kręcono go w latach w latach 1994–2004, nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Jednakże Polska kinematografia również może poszczycić się serialem obyczajowo-historycznym o takim tytule. Produkcja powstała w latach 1979-1981 zdecydowanie różni się od tej zza oceanu.
REKLAMA

Amerykański sitcom bije rekordy popularności, a wokół serialowych „Przyjaciół” powstał olbrzymi biznes wykorzystujący przywiązanie telewidzów do ulubionych bohaterów. Na całym świecie powstają kawiarnie inspirowane tą serialową, można kupić rozmaite gadżety związane z serialem jak koszulki, notatniki, zeszyty, długopisy z serialowym logiem. Z kolei polscy „Przyjaciele” są praktycznie nieznani.

(fot. „Trybuna Robotnicza. Magazyn Niedziela”, 1981, nr 147).

Polska wersja „Przyjaciół”

Polska produkcja, na którą składa się pięć odcinków („Krew”, „Czystość”, „Praca”, „Nauka”, „Walka”) powstawała w latach 1979-1981 w Pułtusku, Pyrach, w parowozowni w Iłowie czy w Kampinoskim Parku Narodowym, a także w Smardzewicach koło Tomaszowa Mazowieckiego (TKSM "Biała Góra"), i w nieistniejących już dziś Zakładach Maszyn Budowlanych im. L. Waryńskiego przy ul. Kolejowej 57 w Warszawie. Prace na planie rozpoczęto 15 maja 1979 roku. Jednakże premierowa emisja w telewizji miała miejsce dopiero 24 lipca 1981 roku, choć początkowo planowano wyemitować serial już 22 lipca 1979 roku.

- Postawiono nam warunek, że musimy zrealizować jeden odcinek (chronologicznie drugi) na rocznicę 22 lipca. Mieliśmy więc miesiąc na przygotowanie i miesiąc na zdjęcia. Zdążyliśmy, ale ten odcinek i tak nie poszedł, bo nie był to rzeczywiście rocznicowy utwór w radosnym i podniosłym nastroju - mówił reżyser Andrzej Kostenko podczas rozmowy przeprowadzonej przez Ninę Słowińską dla magazynu „Film”.

Głównym reżyserem miniserialu był Andrzej Kostenko, który razem z Aleksandrem Minkowskim odpowiadał także za scenariusz. W obsadzie występowali m.in.:  Michał Anioł (Daniel Osadowski), Andrzej Golejewski (Piotr Pierzchała) oraz Jan Jurewicz (Kazimierz Jakubik), Maria Homerska (Zofia Osadowska, matka Daniela), Krystyna Wachelko-Zaleska (Olga), Ryszard Barycz (Włodzimierz Osadowski, ojciec Daniela), Michał Jagiełło (Franciszek Lech, sekretarz PPR) czy Włodzimierz Bednarski (porucznik). Warto też dodać, że serial dla wielu artystów okazał się kamieniem milowym w karierze. Dzięki niemu zadebiutował m.in. Michał Lorenc, wielokrotnie nagradzany kompozytor i twórca muzyki filmowej, który wówczas pracował jeszcze jako klapser. Praca nad produkcją stanowiła też reżyserski debiut Andrzeja Kostenki, znakomitego i znanego dziś operatora filmowego. Z kolei główne role męskie powierzone zostały  młodym artystom z Teatru na Woli.

Serialową „Balladę” śpiewał z kolei Andrzej Zaucha, wykonawca takich przebojów jak m.in.: „Byłaś serca biciem”, „Baw się lalkami”, „C’est la vie – Paryż z pocztówki”, „Siódmy rok”, „Magia to ja”, „Wymyśliłem ciebie”, „Smakować świat”, „Jak na lotni” czy „Bądź moim natchnieniem”. Wspomniana „Ballada” została skomponowana przez Michała Lorenca, a tekst zainspirowany jest wierszem Wojciecha Bellona „Ślepiec”. 

REKLAMA

O czym opowiada polski serial „Przyjaciele”?

Akcja miniserialu osadzona została w powojennej Polsce, a rozgrywa się w latach 1945-1956, czyli w czasie parcelacji majątków obszarniczych. Widzowie poznają losy trzech przyjaciół – inteligenta, robotnika i chłopa, reprezentujących trzy klasy społeczne. Wszyscy zdecydowali się zaangażować w działalność Związku Młodzieży Polskiej, mając tym samym swój udział w tworzeniu podwalin systemu Polski Ludowej. Przeżywają pierwsze miłości, nie zawsze lokując swe uczucia odpowiednio (tak jak ma to miejsce w przypadku Daniela romansującego z żoną nauczyciela), uczestniczą w wakacyjnym obozie organizacji „Służba Polsce” odbywającym się w kopalni piasku kwarcowego w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego, zdają egzaminy na studia czy podejmują pierwszą pracę, a także obserwują strajki, jakie organizowane są w zakładach pracy na początku lat 80. W jednym z numerów „Filmu” Ilona Łepkowska szczegółowo opisała scenę egzaminu wstępnego na politechnikę w 1951 roku. Szczególnie dla najmłodszego pokolenia czytelników Histmaga ciekawy może być mechanizm przyznawania punktów, które przyznawano wówczas nie tylko za wiedzę, ale za zasługi wojenne, polityczne gospodarcze, ale i za zasługi rodziny, czy za pochodzenie.

Z uwagi na realia, w jakich osadzona została akcja, przygody głównych bohaterów dalekie są od perypetii dnia codziennego, które przeżywają młodzi ludzie znani z amerykańskiej wersji „Przyjaciół”. Polska produkcja pokazuje losy pierwszego pokolenia działaczy Polski Ludowej.

Jak mówił Andrzej Kostenko w wywiadzie przeprowadzonym przez Ninę Słowińską dla magazynu „Film”:

Wiedziałem, że moja decyzja podjęcia tej realizacji została przez wielu ludzi odczytana jako chęć podlizania się władzy, zrobienia agitki o wspaniałej przeszłości historycznej w okresie od wojny do 1956 roku. Panowała opinia, że jest to serial o ZMP, a pod tym hasłem wszyscy rozumieli dość jednoznaczne ujęcie tematu. Z tego powodu niektórzy aktorzy, którym proponowałem role, odmawiali, nie starając się nawet wysłuchać moich argumentów. Rozpocząłem pracę z dużym obciążeniem psychicznym (...).

Z kolei Ilona Łepkowska cytuje inną wypowiedź reżysera:

Panuje przekonanie, że niemożliwe jest zrobienie filmu, który by w sposób prawdziwy, rzetelny oddał atmosferę tamtych czasów. Realizacja „Przyjaciół” jest jedną z prób przełamania tej opinii i milczenia. Z milczenia twórców na ten temat nie może nic wyniknąć - mówił Andrzej Kostenko.

Serial nie zrobił zawrotnej kariery. Został ocenzurowany i zapomniany. Produkcję uznano za kontrowersyjną i krytykowano za schematyzm, rażące uproszczenia i konformizm. Stanowi jednak pewną formę zapisu rzeczywistości, dlatego warto sięgnąć po tę produkcję i krytycznym okiem przyjrzeć się realizacji oraz ukazanej w niej historii.

Zrekonstruowany serial można obejrzeć TU oraz TU!

Źródła:

www.filmpolski.pl,

www.wirtualnemedia.pl,

www.vod.tvp.pl

Prasa:

„Trybuna Robotnicza. Magazyn Niedziela”, 1981, nr 147

 Sławińska Nina, Kto nie ryzykuje… [w:] „Film”, 1981, nr 33, s. 10-11.

Łepkowska I., GAUDEAMUS 1951 [w:] „Film”, 1980 r., nr 01, s. 6-7.

Polecamy e-book Mateusza Rutkowskiego pt. „Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”:

Mateusz Rutkowski
„Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
80
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-61-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone